magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Choć Polski Ład to w większości pomysły lub zapisy w projektach ustaw, wielu przedsiębiorców już teraz traci na sztandarowym projekcie rządu. I to z własnej winy. Jak to możliwe? Popatrzmy na kilka przypadków.  

Czy Polski Ład uderzy w biznes?

To pytanie często pojawia się w dyskusjach, nie tylko tych medialnych. Mówią o tym z niemałym przerażeniem sami przedsiębiorcy. I choć faktycznie wiele pomysłów może być trudnych do przełknięcia przez właścicieli małych i średnich firm, często zapominają oni, że cnotą przedsiębiorcy jest cierpliwość i powściągliwość.


Nerwowe ruchy szkodzą zawsze. Trudno zliczyć ilu przedsiębiorców rozpoczyna biznesowe spotkania od dyżurnego tematu pt. „Polski Ład”. Jak wiele długich rozmów telefonicznych między nimi toczy się wokół tego zagadnienia.

Jeśli zatem drogi przedsiębiorco, wyceniasz godzinę swojej pracy na 100 złotych, to w ciągu 30 minut rozmowy na temat krążących w medialnej chmurze pomysłów, straciłeś już 50 złotych. Nie mówiąc już o czasie, który można byłoby przeznaczyć na przygotowanie oferty, szukanie klientów, czy chociażby przewertowanie excela w poszukiwaniu oszczędności lub dodatkowego zysku. To jednak jeszcze nie wszystko.

Jak przygotować firmę na Polski Ład?

To kolejne pytanie, z którym niektórzy właściciele firm już wędrują do doradców podatkowych, czy radców prawnych. Za odpowiedź, która pozwoli na działania wyprzedzające decyzje rządu są w stanie zapłacić niemało. Świetnie! Problem w tym, że na obecnym etapie wartość porady jest praktycznie żadna, bowiem nikt nie wie, jakie ostateczne decyzje zapadną chociażby w kwestii składki zdrowotnej, ryczałtu, opodatkowania.

Firma w Czechach

Decyzję o ucieczce z biznesem do Czech lub założeniem spółki, naprawdę można odłożyć na później.

Rola doradcy czy najlepszego eksperta od consultingu może przypominać w tym wypadku rolę wróżki. Tyle że zamiast kart tarota pojawiają się mniej lub bardziej prawdopodobne opinie, projekty, deklaracje – a nie konkretne akty prawne!

Jesteśmy dalecy od powiedzenia, że do zmian nie warto się przygotowywać. Że nie warto rozmawiać ze specjalistami. Nie. Warunkiem jest jednak znajomość konkretów, a te pojawią się dopiero wtedy, kiedy ustawy w ostatecznym kształcie przejdą przez parlament.

Do tego jeszcze daleka droga i wiele może się zmienić. Przekonaliśmy się o tym nie raz. Może być lepiej, może być gorzej. Ale zapewne nie tak, jak sobie to teraz wyobrażamy.

Strach paraliżuje firmy

I jeszcze jeden przypadek. Przedsiębiorcy, którzy panicznie boją się nadchodzących zmian, gotowi są do wykonywania wielu nerwowych ruchów. Np. są skłonni ograniczyć inwestycje, czy zatrudnienie. Niechętnie wchodzą też z nowymi produktami, lub o zgrozo, bliscy są przebranżowienia lub… przyjęcia złożonej kiedyś przez kogoś propozycji etatu. To często najbardziej brzemienne w skutkach błędy, które generowane są właśnie przez brak spokoju. A pieniądze spokój lubią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier