magazyn-firma
2 min. czytania

Polski Ład. Obniżenie podatków od lipca zagrożone?

polski ład
Autor
redakcja
Opublikowano
12 05 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Naprawa Polskiego Ładu nie idzie tak jak chcieliby rządzący. Zmiany zakładają, ze od 1 lipca 2022 PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna pozostanie bez zmian i będzie to 30 tys. złotych. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć część składki zdrowotnej.

Podatki od 1 lipca

Zamieszania z Polskim Ładem ciąg dalszy. Po tym, jak księgowi i przedsiębiorcy krytykowali zmiany wprowadzone przez Polski Ład, kilka tygodni temu rząd zapowiedział naprawę programu. I tak od 1 lipca podatek PIT ma spaść do 12 proc. Kwota wolna wyniesie 30 tys. zł, a przedsiębiorcy odliczą część składki zdrowotnej. Ma też zniknąć ulga dla klasy średniej. Ten punkt jednak jest problematyczny.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Prawnicy zarzucają twórcom projektu, że likwidacja ulgi dla klasy średniej nie jest zgodna z konstytucją. Wszystko dlatego, że nie można „kasować” korzystnego dla podatników rozwiązania podatkowego w ciągu roku podatkowego. Zdaniem prawników takie zmiany powinny być wprowadzane na początku roku podatkowego.

Zmiany w Polskim Ładzie

Wojciech Białończyk, prawnik z biura legislacyjnego Sejmu, cytowany przez Puls Biznesu wskazuje wprost, że "w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego ograniczenie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego mogłoby naruszać przepisy konstytucji".

Ministerstwo Finansów nie widzi w zmianach problemu i odpowiada krótko: zmiany będą korzystne albo neutralne dla podatników. Taka gwarancja będzie zapisana w ustawie. Zdaniem specjalistów z ministerstwa finansów spowoduje to przewidywalność podatków, a zmiany wprowadzane są po tym jak projekt został skonsultowany z zainteresowanymi środowiskami.

Magazyn Firma - Polski Ład

W Magazynie Firma wielokrotnie zaznaczaliśmy, że na zmianach korzystają najbardziej doradcy podatkowi udzielający porad przedsiębiorcom. Zmiany podatkowe wprowadzane są tak szybko, że nawet księgowi mają kłopot z poprawnością wyliczeń. Wielu z nich, o czym pisały media, decyduje się zrezygnować ze świadczenia usług dla firm z bardzo skomplikowanymi systemami rozliczeń obawiając się, że mogą odpowiadać finansowo za ewentualne błędy.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier