magazyn-firma
2 min. czytania

Polski Ład. Obniżenie podatków od lipca zagrożone?

polski ład
Autor
redakcja
Opublikowano
12 05 22

Naprawa Polskiego Ładu nie idzie tak jak chcieliby rządzący. Zmiany zakładają, ze od 1 lipca 2022 PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna pozostanie bez zmian i będzie to 30 tys. złotych. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć część składki zdrowotnej.

Podatki od 1 lipca

Zamieszania z Polskim Ładem ciąg dalszy. Po tym, jak księgowi i przedsiębiorcy krytykowali zmiany wprowadzone przez Polski Ład, kilka tygodni temu rząd zapowiedział naprawę programu. I tak od 1 lipca podatek PIT ma spaść do 12 proc. Kwota wolna wyniesie 30 tys. zł, a przedsiębiorcy odliczą część składki zdrowotnej. Ma też zniknąć ulga dla klasy średniej. Ten punkt jednak jest problematyczny.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Prawnicy zarzucają twórcom projektu, że likwidacja ulgi dla klasy średniej nie jest zgodna z konstytucją. Wszystko dlatego, że nie można „kasować” korzystnego dla podatników rozwiązania podatkowego w ciągu roku podatkowego. Zdaniem prawników takie zmiany powinny być wprowadzane na początku roku podatkowego.

Zmiany w Polskim Ładzie

Wojciech Białończyk, prawnik z biura legislacyjnego Sejmu, cytowany przez Puls Biznesu wskazuje wprost, że "w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego ograniczenie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego mogłoby naruszać przepisy konstytucji".

Ministerstwo Finansów nie widzi w zmianach problemu i odpowiada krótko: zmiany będą korzystne albo neutralne dla podatników. Taka gwarancja będzie zapisana w ustawie. Zdaniem specjalistów z ministerstwa finansów spowoduje to przewidywalność podatków, a zmiany wprowadzane są po tym jak projekt został skonsultowany z zainteresowanymi środowiskami.

Magazyn Firma - Polski Ład

W Magazynie Firma wielokrotnie zaznaczaliśmy, że na zmianach korzystają najbardziej doradcy podatkowi udzielający porad przedsiębiorcom. Zmiany podatkowe wprowadzane są tak szybko, że nawet księgowi mają kłopot z poprawnością wyliczeń. Wielu z nich, o czym pisały media, decyduje się zrezygnować ze świadczenia usług dla firm z bardzo skomplikowanymi systemami rozliczeń obawiając się, że mogą odpowiadać finansowo za ewentualne błędy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do…
do kiedy tarcza antyinflacyjna

Podatek minimalny do zamrażarki. Kolejna porażka Polskiego Ładu?

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu…
podatek minimalny
17 08 22

Wezwanie do skarbówki przejdzie do historii? Będzie zmiana prawa

Szykują zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego (Kpa) oraz Ordynacji podatkowej. Mają sprawić, że wezwanie do skarbówki przejdzie do…
wezwanie do skarbówki
12 08 22

E-commerce pod lupą fiskusa. Powiązane firmy musiały zapłacić 30 mln zaległego podatku!

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa małopolskiego wzięła pod lupę kilka powiązanych ze sobą firm, które działają w branży…
e-commerce
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier