magazyn-firma
3 min. czytania

Polski Ład. Pracodawcy biją na alarm

polski ład
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Mniej opłacalne wynajmowanie budynków i mieszkań, problemy przy amortyzacji środków trwałych używanych przed wprowadzeniem ich do działalności gospodarczej, oraz pożegnanie z kartą podatkową dla nowych podatników – takie skutki wprowadzenia Polskiego Ładu widzi Konfederacja Lewiatan

Czemu służy Polski Ład?

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że Polski Ład niesie za sobą wiele zmian podatkowych, które co prawda mają poprawić warunki prowadzenia biznesu i złagodzenie obciążeń podatkowych dla części firm. Niestety, w opinii ekspertów tej organizacji, można się obawiać tzw. zmian uszczelniających. Według nich „nie tyle służą uszczelnieniu, co po prostu podniesieniu obciążeń podatkowych przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej”.

Amortyzacja środków trwałych w Polskim Ładzie

Pracodawców niepokoją zmiany, jakie rząd Zjednoczonej Prawicy planuje w obszarze amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Lewiatan zwraca uwagę, że przedsiębiorcy, których biznes polega na wynajmowaniu budynków oraz lokali mieszkalnych, stracą prawo do amortyzowania nabytych w tym celu nieruchomości. To z kolei wpłynie na opłacalność takiej działalności.

Według doradcy podatkowego Przemysława Pruszyńskiego, który jest także ekspertem Konfederacji Lewiatan „Oznacza to, że zostaną pozbawieni znacznej części kosztów uzyskania przychodów, naliczanych od wydatku poniesionego na nabycie nieruchomości. W praktyce, działalność taka stanie się dużo mniej opłacalna, o ile nie będzie rynkowej możliwości do podniesienia cen wynajmu” – powiedział.

Droższy najem mieszkań przez Polski Ład?

Taka sytuacja może spowodować, że w momencie, w którym ceny najmu mieszkania, biura, czy magazynu, będą miały rynkową przestrzeń do wzrostów, podskoczą natychmiast. W ten sposób osoba, która zdecyduje się na wynajęcie mieszkania, de facto zapłaci za te zmiany.

Najem prywatny na gorszych warunkach?

Na rynku nieruchomości nie tylko przedsiębiorcy dostaną po kieszeni. Jeśli komuś przyjdzie do głowy rezygnacja z firmy i przejście na tzw. „najem prywatny”, niech zastanowi się dwa razy! Osoby fizyczne bowiem, korzystające z takiej możliwości nie będą mogły opodatkować się na zasadach ogólnych, co daje możliwość opodatkowania dochodu. Przypomnijmy – jest to różnica między przychodem, który udało się uzyskać, a kosztami jego uzyskania. Czyli np. nie odliczą sobie  kosztów kredytu, którym wsparli swoją inwestycję w nieruchomość, wpłat na fundusz remontowy, czy innych wydatków.

W takiej sytuacji osoby fizyczne będą musiały być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Konieczne będzie stałe obciążenie 8,5% podatkiem w przypadku przychodu do 100 tys. złotych oraz 12,5% powyżej tej granicy.

W ocenie eksperta Lewiatana może się zatem zdarzyć, że zapłacą podatek nawet wtedy, kiedy z tytułu najmu generowana jest strata, gdyż koszty przekraczają przychody. Przemysław Pruszyński ocenia że jest to „bardzo fiskalna zmiana, która poza propozycjami związanymi z wyższą i nie podlegającą odliczeniu składką zdrowotną, uderzy w setki tysięcy osób, które uzyskują dodatkowe dochody z wynajmu mieszkania”.

Amortyzacja samochodu w Polskim Ładzie

Nie mamy również dobrych informacji dla osób, które planują rozpoczęcie amortyzowania środka trwałego np. auta, które było używane przed wprowadzeniem do działalności gospodarczej.

Jego początkowa wartość, od której naliczane są odpisy amortyzacyjne, nie będzie mogła być wyższa niż jego wartość rynkowa w dniu jego wprowadzenia do ewidencji środków trwałych. Nie trzeba być znawcą motoryzacji, by stwierdzić, że w zasadniczej części będzie ona dużo niższa, niż kwota jaką zapłaciliśmy za samochód w chwili zakupu.

Pożegnanie z kartą podatkową?

Ekspert Konfederacji Lewiatan ocenia, że zmiany szykowane przez rząd to „początek końca opodatkowania w formie karty podatkowej”. Okazuje się bowiem, że nowy podatnik, nie będzie miał już szansy skorzystania właśnie z takiej możliwości. Sama karta ma być dostępna wyłącznie dla osób, które kontynuują opodatkowanie takim sposobem. „Szkoda, że likwiduje się najprostszą i tanią formę opodatkowania. Jedyną, która nie generuje problemów i sporów podatników z organami podatkowymi” – podsumowuje planowane zmiany Konfederacja Lewiatan”.

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier