magazyn-firma
3 min. czytania

Polski region Google Cloud już działa. Kto zyska na tej usłudze

dane w chmurze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 04 21

Najnowsza inwestycja światowego giganta ma „pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji”. Cel jest szczytny, ale czyj biznes poszybuje w chmury z rodzimym Google Cloud to się dopiero okaże.

14 kwietnia nastąpiło wielkie otwarcie Google Cloud Warsaw. Przedstawiciele firmy, członkowie rządu oraz zaproszeni goście chwalili przedsięwzięcie. Opowieściom o zaletach i znaczeniu dla polskiej gospodarki nie było końca. Ale czym tak naprawdę jest ten „milowy krok” i czy wpłynie na sposób funkcjonowania także tych mniejszych firm?

Region Google Cloud w Warszawie. Co to takiego

Google Cloud to jedna z wielu usług firmy. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do wirtualnej chmury obliczeniowej, w której może na przykład przechowywać dane. Jest to więc kolejna opcja w ofercie Google. Tym razem skierowana do profesjonalistów i co więcej płatna. Zagadnienie jest nieco bardziej skomplikowane, gdy spojrzymy na nie od strony właściciela. Aby zapewnić zainteresowanym użytkownikom usługę na odpowiednim poziomie, trzeba stworzyć infrastrukturę. I właśnie częścią tej infrastruktury jest inwestycja w stolicy Polski. W ujęciu globalnym nie jest to żadna nowość. Ośrodków podobnych do tego warszawskiego jest już na całym świecie 25. Ale w Europie Środkowo-Wschodniej jest to rzeczywiście innowacja. Partnerem strategicznym jest Chmura Krajowa. To za jej pośrednictwem zainteresowani przedsiębiorcy mogą poznać potencjał drzemiący w Google Cloud i wybrać najlepszy sposób korzystania z usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie wady ma księgowość online?

Fakt, że Google zdecydował się ulokować kolejny region w Warszawie działa na korzyść polskich firm. Rozwiązanie uwzględnia chociażby krajowe regulacje prawne i sektorowe. A także zapewnia przechowywanie danych na terytorium RP.

W trakcie otwarcia Thomas Kurian, prezes zarządu Google Cloud nazywał inwestycję hubem i podkreślał jej znaczenie w walce o powrót do normalności po pandemii.

Do kogo skierowana jest oferta Google Cloud

Tak naprawdę do każdego, kto chce rozwijać swój biznes przy użyciu chmury. Wśród zadowolonych klientów znajdują się: Spotify, Snapchat, Twitter czy LPP, właściciel marki Reserved. Ale to wcale nie oznacza, że rozwiązanie ogranicza się do wielkich firm. Każdy przedsiębiorca, nawet ten bardzo mały znajdzie w Chmurze Krajowej opcję dopasowaną do swoich potrzeb. Aby to zrobić, trzeba dokładnie przeanalizować koncepcję biznesu i plany na przyszłość. Tylko wiedząc czego się chce, będzie wiadomo w którym kierunku podążać. Do niezdecydowanych skierowana jest akcja edukacyjna. To dzięki niej przedsiębiorcy poznają możliwości Google Cloud. Od grudnia 2020 roku z programu „Firmy jutra” skorzystało 4500 małych i średnich przedsiębiorców. Wszyscy otrzymali darmową pomoc w rozpoczęciu korzystania z możliwości chmur.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Co najlepiej się sprzedaje, a na co jest raczej mały popyt? [DANE]

- Infrastruktura Google Cloud pozwoli każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od branży, przygotować się na wyzwania biznesowe w czasach trudno przewidywalnej przyszłości – zapewniają osoby odpowiedzialne za jej funkcjonowanie.

 Co zyskasz dzięki chmurze Google

Przede wszystkim szansę na rozwój bez zbytniego obciążenia kosztami. Korzystanie z chmur, stanowiło dla wielu firm barierę nie do przejścia. Region to bardziej wydajna i elastyczna infrastruktura IT zarządzana i utrzymywana przez Google, dostępna w modelu usługowym. To minimalne opóźnienia w przesyle danych. To także możliwość korzystania z zaawansowanej analityki danych w czasie rzeczywistym, szybszy zapis danych w aplikacjach i szybsze tworzenie kopii zapasowych” – czytamy na stronie Chmury Krajowej. To także zdaniem organizacji „demokratyzacja dostępu do rozwiązań i usług informatycznych. Każda firma i instytucja, niezależnie od specjalizacji i skali działania, ma takie same możliwości korzystania z chmury publicznej”.

Chmura to nie tylko miejsce, w którym dane można spokojnie przechowywać. Technologia pozwala na ich analizowanie i wykorzystywanie w odpowiedni sposób. Ponadto użytkownicy rozwiązania mogą automatyzować procesy zachodzące w firmie, korzystać z pomocy wirtualnych asystentów czy ułatwiać obsługę wirtualnych klientów. Możliwości jest naprawdę dużo.

Polski region Google Cloud ma świadczyć następujące usługi:

  • Compute Engine,
  • App Engine,
  • Google Kubernetes Engine,
  • Cloud Bigtable,
  • Cloud Spanner
  • BigQuery.

Ile kosztuje usługa

Cena uzależniona jest od wielu czynników. By poznać stawkę skontaktuj się z pracownikami Chmury Krajowej.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier