magazyn-firma
3 min. czytania

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co może zrobić polska firma?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 02 22

Obok miejsca zamieszkania, pomocy medycznej oraz socjalnej, osoby uciekające z Ukrainy potrzebują również pracy – zauważa resort rodziny i polityki społecznej. Trzeba jednak przyznać, że wielu pracodawców nie czeka na instrukcje, ale angażuje się w pomoc już teraz. Jak firmy mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Porozmawiaj z pracownikami

Poniedziałek, 28 lutego 2022 roku, około godziny 2:00 w nocy. Przed dworcem kolejowym w Chełmie (Lubuskie), położonym w linii prostej kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą zjeżdżają się samochody na polskich i ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Jest bardzo zimno, zaczyna sypać dawno niewidziany śnieg. Pan Oleh niecierpliwie kroczy między wejściem głównym na dworzec, do którego wnętrza nie został wpuszczony, a przejściem obok budynku, które prowadzi na perony. Wszystko odgrodzone biało-czerwoną foliową taśmą. Sokiści nie pozwalają przejść dalej. Nic dziwnego. Budynek stał się miejscem odprawy granicznej pasażerów przyjeżdżających z kraju ogarniętego brutalną wojną. Od tego momentu zaczyna się praktyczna pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pan Oleh przyjechał tutaj ze swoim polskim szefem, który sam zaproponował transport po rodzinę. Pociąg humanitarny z kobietami i dziećmi, ma pojawić się tutaj lada chwila. - „Sam nie poprosił o pomoc. Wyciągnąłem od niego informację, bo widziałem, że ma problem. Wspólnie szukaliśmy rozwiązań, jak ściągnąć jego rodzinę z południowej Ukrainy do Polski. Postanowiłem przyjechać z nim. Dużo skrajnych emocji. On potrzebuje wsparcia, ale to dopiero początek” – mówi pracodawca Pana Oleha.

CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy z Ukrainy. Ilu może wchłonąć polski rynek pracy

Takich przypadków szefów wspierających swoich pracowników jest bardzo wiele. Podróż na dworzec, w czasie transportu uchodźców pokazuje jednak, że potrzeby są ogromne. Dziesiątki kobiet, dzieci. Mało która z nich mówi po polsku. Cały dotychczasowy dobytek spakowany jest do jednej, góra dwóch walizek. Wiele z tych osób zaczyna od zera – bez pracy, perspektyw, czasem nadziei.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy mają zapewniony dostęp do Urzędów Pracy. Mogą się tam rejestrować. To oznacza, że jeśli ktoś chce zatrudnić obywatela Ukrainy, może zgłosić swoją ofertę w najbliższy, powiatowym lub miejskim urzędzie. W uwagach można dopisać, że konkretna propozycja zatrudnienia jest skierowana właśnie do obywateli tego kraju.

Jak napisać ofertę pracy do Ukraińców?

Standardowo oferta składana do urzędu pracy powinna zawierać podstawowe dane o firmie (z pieczątki), nazwę stanowiska pracę, liczbę wolnych miejsc (w tym także liczbę miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych). W tym przypadku zakres obowiązków może być opisany ogólnie. Konkretnie trzeba jednak wskazać miejsce wykonywanej pracy, rodzaj umowy, oraz proponowane wynagrodzenie brutto.

Kto przetłumaczy ofertę pracy na ukraiński?

Złożenie oferty w powiatowym urzędzie pracy sprawia, że pracodawca nie musi szukać tłumacza, który przełoży ogłoszenie na język ukraiński. Można o to poprosić urząd! Dodatkowo oferta znajdzie się w systemie urzędów pracy oraz w Centralnej Bazie ofert Pracy.

Ułatwienia przy zatrudnieniu Ukraińców 2022

Obecnie, legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z koniecznością uzyskania tylko jednego z dokumentów: zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. To wszystko. Drugi z wymienionych dokumentów można uzyskać w najbliższym powiatowym urzędzie pracy w ciągu siedmiu dni na okres dwóch lat.

Z kolei zezwolenie na pracę można uzyskać u wojewody w ciągu 30 dni. Dokument ten jest ważny trzy lata. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier