magazyn-firma
2 min. czytania

Pomysł na biznes. Jak zarobić na „Back to school”?

pomysł na biznes
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
22 08 22

To już ten moment, kiedy wydatki na wyprawkę szkolną zaczynają zajmować istotną pozycję w budżetach domowych polskich rodzin. Nie dziwi więc, że zeszyty, piórniki, przybory szkolne, a nawet tornistry, można spotkać w małych, wiejskich sklepach spożywczych. Back to school to dobry, ale sezonowy pomysł na biznes. Jest kilka pułapek!

Pomysł na biznes. „Back to school”

Wrzesień tuż, tuż. Duże sieci handlowe akcję Back to school, czyli powrót do szkoły prowadzą od początku sierpnia. Niektóre z ofertą zeszytów wystartowały już w ostatnim tygodniu lipca. Na szkolnym zamieszaniu próbują też zarobić małe sklepy, często w małych miejscowościach. Dlaczego? Ich właściciele wiedzą, że wydatki związane ze szkolną wyprawką to w niektórych gospodarstwach domowych kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt procent domowego budżetu. Pomysł na biznes jest prosty. Jedna półka z zeszytami, przyborami do pisania nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Jeszcze ruchu pod tym względem nie ma. Większe zakupy, ludzie robią w mieście, w Biedronce, czy Lidlu, ale jak znam życie, i tak spora część tego towaru zejdzie, zawsze komuś braknie czegoś na ostatnią chwilę” – mówi Pani Katarzyna prowadząca niewielki sklep na obrzeżach województwa łódzkiego.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zarabia na Back to school? Zdziwisz się

Zeszyt musi być modny

Nasza rozmówczyni zwraca jednak uwagę, na fakt, że w tym asortymencie trzeba podążać za modą. „Rok temu 10-letni syn powiedział mi, że zeszytów sprzed dwóch lat z Ronaldo w stroju Realu Madryt już nie sprzedam, bo zmienił klub. Faktycznie sprzedałam tylko jeden. Na szczęście nie mam Lewandowskiego w koszulce z Monachium” – żartuje.

Faktycznie trzeba być na czasie z trendami w sporcie, telewizji, ale przede wszystkim w internecie. W ubiegłym roku np. świetnie sprzedawały się zeszyty z Ekipy. Dlatego najbezpieczniej jest sprowadzać „neutralne” wzory. To jedna z największych pułapek.

Poczta Polska zarabia na „Back to school”

O tym, że sprzedaż artykułów szkolnych, szczególnie w małej miejscowości czy na wsi ma sen, zauważa Poczta Polska. W niedawnym komunikacie chwali się, że tak jak w latach poprzednich, w placówkach pocztowych bez problemu można kupić artykuły piśmiennicze, zeszyty, bloki, a nawet szkolne lektury. Szczególnie w mniejszych miejscowościach Klienci chwalą sobie możliwość zakupu niezbędnych produktów blisko, tanio i wygodnie” – skomentował wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.

Nie przesadzać z cenami

W dobie inflacji warto uważać na ceny oferowanych produktów. Zbyt duża różnica ceny w tym asortymencie sprawi, że rodzic będzie wolał pojechać do marketu i przy okazji większych zakupów kupić coś tańszego.

Z drugiej jednak strony „za pięć dwunasta”, czyli w pierwszych dniach września artykuły szkolne schodzą natychmiast. Są to jednak częściej pojedyncze sztuki, np. brakujący zeszyt, zestaw przyborów do geometrii, czy papier kolorowy. Niestety na pojedynczych sztukach zarabia się trudno. Istotny jednak bywa efekt skali.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Allegro: program powitalny dla sprzedawców – co oferuje?

Czy wiesz, że ok. 80% transakcji e-sprzedaży w Polsce rozpoczyna się na Allegro, a kończy się tu ponad…

Branża alkoholowa liczy zyski. Polacy „przepili” w rok równowartość 20 stadionów piłkarskich.

Branża alkoholowa ma powód do zadowolenia. W całym ubiegłym roku padł rekord wydatków na alkohol. Polacy kupili trunki…
branża alkoholowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier