magazyn-firma
2 min. czytania

Pomysł na biznes - recykling paneli fotowoltaicznych

recykling-paneli
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
25 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Podróżując po kraju, niejednokrotnie mijasz farmy fotowoltaiczne oraz dachy domów pokryte panelami słonecznymi. Teraz wyobraź sobie, że za jakiś czas, będą one wyeksploatowane i ktoś będzie musiał się nimi zająć. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowują właśnie sposób odzyskania cennych pierwiastków ze starego sprzętu elektronicznego, w tym także paneli słonecznych.

Odzyskiwanie cennych metali z paneli fotowoltaicznych

Na całym świecie dość popularny jest ruch „zero waste”, którego celem jest maksymalne wykorzystanie surowców ze zużytego sprzętu oraz ograniczenie ilości śmieci, jakie trafiają na składowiska lub do spalarni. Mocnym akcentem tej filozofii były zakończone niedawno igrzyska olimpijskie w Tokio, podczas których najlepsi sportowcy otrzymywali medale wykonane z surowców odzyskanych z elektrośmieci.

Recykling paneli

Jak informuje AGH, z 10 telefonów komórkowych można uzyskać surowiec na jedną złotą obrączkę. Z kolei w przypadku starszej generacji paneli słonecznych składających się z 60 ogniw można uzyskać nawet 8 gramów srebra. AGH wylicza, że aby zrobić medal olimpijski ważący 550g konieczne jest poddanie pełnemu recyklingowi 70 paneli słonecznych.

To jednak nie wszystko. Wiele takich urządzeń zawiera także inny cenny metal -  miedź i to w znacznie większych ilościach.

Sprawdź także: Pomysł na biznes: szkolne wycieczki patriotyczne. Państwo dopłaci nawet 15 tys.

Jaki recykling zużytych paneli słonecznych?

Obecnie naukowcy stoją przed problemem stworzenia skutecznego sposobu na przeprowadzenie pełnego recyklingu wyeksploatowanych paneli słonecznych. Nie jest to zadanie proste, dlatego nad tym wyzwaniem pochyliło się całe konsorcjum złożone ze specjalistów z krakowskiej AGH oraz spółki 2loop Tech. Obecnie międzynarodowy zespół pracuje nad możliwościami odzysku z paneli nie tylko srebra, ale również i krzemu.

Biznes przyszłości – ekotechnologia

Firmy, które posiądą odpowiednią wiedzę oraz technologię odzysku cennych pierwiastków z paneli, mogą w ciągu dekady mieć pełne ręce roboty. Trudno wyobrazić sobie by ktoś w dalszym ciągu trzymał na dachu wyeksploatowane panele, a jak wiadomo, mają one ograniczoną żywotność. Coś będzie trzeba z nimi zrobić. Obecnie utylizacja tego typu sprzętu wiąże się z dużymi stratami, bowiem, pełny recykling w wielu przypadkach nadal jest niemożliwy.

Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorstwa, które opracują ten sposób i wdrożą go w efektywny sposób, będą miały zapewnione zyski na wiele lat.

Potencjał recyklingu paneli słonecznych

Według ostrożnych szacunków w najbliższych latach w Polsce wyeksploatowanych zostanie około 100 ton paneli fotowoltaicznych. Eksperci spodziewają się, że ilość ta będzie z czasem rosła. Żywotność tego typu sprzętu ocenia się na 20-30 lat. Według naukowców, zużyte panele mogą być cennym źródłem srebra, krzemu, miedzi oraz szkła, które ponownie będą mogły trafić do zastosowań w przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym.

To Cię zainteresuje

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Gdzie opłaca się założyć sklep stacjonarny w 2023 roku? Twarde dane. (MAPA)

Szersza statystyka w połączeniu z geografią pozwala nam na określenie miejsc, w których biznes prowadzony stacjonarnie jest ekonomicznie…
sklep stacjonarny w 2023 roku

Pieniądze dla firm. Trwa nabór w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Pieniądze dla firm – tym razem jako nagroda w konkursie. PARP informuje o rozpoczęciu jubileuszowej, 25. odsłony konkursu…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier