magazyn-firma

W pośpiechu, na kolanie, przy pocztowym okienku – potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej to chyba najmniej starannie wypełniany dokument w Polsce.

Zapewne dlatego, że nie znamy jego wagi, jeśli okaże się, że przesyłka nie dotarła, lub adresat z uporem maniaka nie będzie odbierał korespondencji. Czy potwierdzenie nadania jest dokumentem? Okazuje się, że niewielka karteczka z poczty w wielu sytuacjach może być dla nas bardzo cenna!

Potwierdzenie nadania listu poleconego

Aby zrozumieć wagę niewielkiej karteczki wypełnianej na poczcie i chowanej do pierwszej z brzegu kieszeni, warto zerknąć do ustawy Prawo pocztowe. Artykuł 17. wyraźnie wskazuje, że

„Potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego”.

To oznacza, że za każdym razem, ktokolwiek będzie podważał niedopełnienie przez Ciebie obowiązku przesłania jakiegoś dokumentu do urzędu, pracownika, kontrahenta, banku, najemcy itd., możesz spokojnie powołać się na ten dokument.

Potwierdzenie nadania przesyłki w sądzie

Potwierdza to orzecznictwo sądów, które opierając się na wspomnianym artykule 14 Ustawy Prawo pocztowe, zawsze brały pod uwagę fakt posiadania przez stronę potwierdzenia nadania. Najważniejsze jest jednak to, by oprócz wpisanych danych nadawcy czy adresata, znajdowała się tam pieczęć odpowiedniego urzędu pocztowego.

No i jeszcze jedna rzecz – warto podejść do dokumentu z szacunkiem. Jak pokazuje doświadczenie, niestety łatwo go zgubić lub potraktować po macoszemu. Są jednak sytuacje, w których taka niewielka karteczka może, uratować nam skórę.

Jak sprawdzić co dzieje się z listem poleconym?

Przesyłając paczki, lub oczekując na ich nadejście, bardzo często korzystamy z monitoringu, dzięki któremu, możemy się dowiedzieć, gdzie jest nasza przesyłka i co się z nią dzieje. To samo dotyczy listów poleconych, które można monitorować dokładnie na tych samych zasadach. Wystarczy wejść na stronę https://emonitoring.poczta-polska.pl i wpisać numer, który znajdziemy (zazwyczaj w formie naklejki) na poleceniu nadania listu. Wówczas po kilku sekundach pojawi nam się informacja o tym, co się dzieje z przesyłką.

Potwierdzenie doręczenia a potwierdzenie nadania

Drugą możliwością jest skorzystanie z potwierdzenia doręczenia albo zwrotu przesyłki, poprzez informację w formie wiadomości SMS lub e-mail. Taką możliwość zaznaczamy właśnie na potwierdzeniu nadania. Chyba że i tak korzystamy z e-monitoringu, to wówczas dodatkowe powiadomienie może okazać się zbędne.

Potwierdzenie nadania – dokument do wydruku

Oficjalny wzór potwierdzenia nadania znajdziemy na stronie internetowej Poczty Polskiej pod tym linkiem. Wówczas możemy wydrukować taki dokument i wypełnić go wcześniej, oszczędzając dodatkowy czas na poczcie. Pamiętajmy jednak zachować ten dokument, przynajmniej do czasu odbioru przesyłki, lub zakończenia danej sprawy wymagającej wymiany korespondencji.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier