magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

W pośpiechu, na kolanie, przy pocztowym okienku – potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej to chyba najmniej starannie wypełniany dokument w Polsce.

Zapewne dlatego, że nie znamy jego wagi, jeśli okaże się, że przesyłka nie dotarła, lub adresat z uporem maniaka nie będzie odbierał korespondencji. Czy potwierdzenie nadania jest dokumentem? Okazuje się, że niewielka karteczka z poczty w wielu sytuacjach może być dla nas bardzo cenna!

Potwierdzenie nadania listu poleconego

Aby zrozumieć wagę niewielkiej karteczki wypełnianej na poczcie i chowanej do pierwszej z brzegu kieszeni, warto zerknąć do ustawy Prawo pocztowe. Artykuł 17. wyraźnie wskazuje, że

„Potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego”.

To oznacza, że za każdym razem, ktokolwiek będzie podważał niedopełnienie przez Ciebie obowiązku przesłania jakiegoś dokumentu do urzędu, pracownika, kontrahenta, banku, najemcy itd., możesz spokojnie powołać się na ten dokument.

Potwierdzenie nadania przesyłki w sądzie

Potwierdza to orzecznictwo sądów, które opierając się na wspomnianym artykule 14 Ustawy Prawo pocztowe, zawsze brały pod uwagę fakt posiadania przez stronę potwierdzenia nadania. Najważniejsze jest jednak to, by oprócz wpisanych danych nadawcy czy adresata, znajdowała się tam pieczęć odpowiedniego urzędu pocztowego.

No i jeszcze jedna rzecz – warto podejść do dokumentu z szacunkiem. Jak pokazuje doświadczenie, niestety łatwo go zgubić lub potraktować po macoszemu. Są jednak sytuacje, w których taka niewielka karteczka może, uratować nam skórę.

Jak sprawdzić co dzieje się z listem poleconym?

Przesyłając paczki, lub oczekując na ich nadejście, bardzo często korzystamy z monitoringu, dzięki któremu, możemy się dowiedzieć, gdzie jest nasza przesyłka i co się z nią dzieje. To samo dotyczy listów poleconych, które można monitorować dokładnie na tych samych zasadach. Wystarczy wejść na stronę https://emonitoring.poczta-polska.pl i wpisać numer, który znajdziemy (zazwyczaj w formie naklejki) na poleceniu nadania listu. Wówczas po kilku sekundach pojawi nam się informacja o tym, co się dzieje z przesyłką.

Potwierdzenie doręczenia a potwierdzenie nadania

Drugą możliwością jest skorzystanie z potwierdzenia doręczenia albo zwrotu przesyłki, poprzez informację w formie wiadomości SMS lub e-mail. Taką możliwość zaznaczamy właśnie na potwierdzeniu nadania. Chyba że i tak korzystamy z e-monitoringu, to wówczas dodatkowe powiadomienie może okazać się zbędne.

Potwierdzenie nadania – dokument do wydruku

Oficjalny wzór potwierdzenia nadania znajdziemy na stronie internetowej Poczty Polskiej pod tym linkiem. Wówczas możemy wydrukować taki dokument i wypełnić go wcześniej, oszczędzając dodatkowy czas na poczcie. Pamiętajmy jednak zachować ten dokument, przynajmniej do czasu odbioru przesyłki, lub zakończenia danej sprawy wymagającej wymiany korespondencji.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier