magazyn-firma
2 min. czytania

PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownicze Plany Kapitałowe to system oszczędzania, który ma zapewnić pracownikom stabilność finansową na emeryturze. Grupa uprawnionych jest więc ograniczona, a właściciele firm zostali z niej wykluczeni. Skoro PPK nie dla przedsiębiorcy, to jakie inne rozwiązanie.

Wykluczenie zaskakuje. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie będzie mogła skorzystać z możliwości wprowadzanych we własnej firmie. Niestety mimo, że właściciele przedsiębiorstw są zobowiązani przez przepisy do realizacji zadań związanych z PPK sami z nich nie skorzystają.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Czym jest PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny sposób odkładania pieniędzy na emeryturę. PPK współtworzą pracodawcy i państwo, a beneficjentami są pracownicy. Każdy z podmiotów zaangażowanych w PPK opłaca wskazaną w przepisach stawkę, trafiającą na konto oszczędnościowe konkretnego podwładnego.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Rola przedsiębiorcy w PPK

Co ciekawe przedsiębiorca, jako pracodawca nie jest pomijany w PPK. Ba jest nawet solidnym filarem całego systemu. To on odpowiada za jego stworzenie i pilnowanie. To on konsultuje z pracownikami ich potrzeby. Jedyne czego nie może, to czerpać z PPK korzyści, czyli odkładać za jego pośrednictwem pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ PPK skierowany jest tylko do osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Zlecenie czy umowa o dzieło także nie uprawniają do odkładania w ten sposób.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

IKZE alternatywą dla PPK

Jeśli przedsiębiorca nie chce opierać przyszłego świadczenia emerytalnego tylko na kwocie wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ma dwa wyjścia. Pierwszym jest emerytura prywatna, czyli samodzielne zbieranie kapitału przy pomocy odpowiednich podmiotów np. funduszy emerytalnych lub firm ubezpieczeniowych. Drugie to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czyli dobrowolna forma ubezpieczenia społecznego, pełniąca rolę III filaru emerytalnego.

Z uwagi na wprowadzenie PPK podniesiony został limit wpłat na IKZE. W 2021 roku granicę ustalono na poziomie 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Warto rozważyć opisywane rozwiązanie, tym bardziej, że obowiązuje preferencja podatkowa. Wpłaty na konto IKZE są odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier