magazyn-firma

Praca zdalna, podobnie jak telepraca będzie mogła być skuteczniej kontrolowana przez pracodawcę. Chodzi przede wszystkim o to, czy pracownik przestrzega przepisów BHP i wystarczająco chroni informacje firmowe.

Projekt zmian w kodeksie pracy, o których wspomina Puls Biznesu zakłada, że pracodawca będzie mógł sprawdzić to, czy praca zdalna wykonywana jest zgodnie z przepisami BHP i zasadami ochrony informacji. Założenia projektu wskazują, że ustalenia w tej sprawie powinny być poczynione poprzez wewnętrzne regulacje w firmie albo uzgodnione indywidualnie z pracownikiem.

Praca zdalna, a prawo do prywatności

Projekt zmian wskazuje, że przedsiębiorca nie będzie mógł bez ograniczeń sprawdzać pracownika na pracy zdalnej. Ochronę pracownikowi gwarantuje bowiem prawo do prywatności. Pracodawca może komunikować się z pracownikiem zdalnym przez telefon, chat czy email) ale jeśli będzie chciał przeprowadzić kontrolę w miejscu wykonywania obowiązków przez pracownika, trzeba go będzie o tym poinformować.

Problem związany z kontrolą pracy zdalnej polega obecnie na tym, że w tej chwili pracodawca nie ma żadnych możliwości prawnych sprawdzenia w jaki sposób praca zdalna jest wykonywana. Może korzystać jedynie z telefonów, maili, czy wideokonferencji.

Pracodawca może kontrolować biuro w mieszkaniu

Proponowane zmiany pozwolą pracodawcy na skontrolowanie pracy zdalnej wykonywanej przez pracownika np. we własnym mieszkaniu. Pracodawca będzie mógł sprawdzić w jaki sposób realizowane są obowiązki zawodowe. I to w miejscu, w którym są przez niego wykonywane. Oznacza to dokładnie tyle, że będzie miał prawo wejścia chociażby do prywatnego mieszkania pracownika, w którym ten realizuje swoje obowiązki w ramach pracy zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna jest nieefektywna. Oto twarde dowody

Warunki takiej kontroli muszą być jednak ustalone wewnętrznie. Co najistotniejsze, pracodawca może przeprowadzić kontrolę wyłącznie w godzinach pracy.

Kontrola pracownika

Eksperci cytowani przez Puls Biznesu wskazują, że projektowane zmiany w prawie rodzą sporo niejasności. Sporo wątpliwości rodzi sprawa zachowania prawa do prywatności. Skoro pracownik wykonuje swoją pracę w domu, to kontrola może naruszać komfort innych domowników. Ponadto taka kontrola może być dyskusyjna jeśli pracownik mieszka za granicą albo korzysta z wynajętej powierzchni biurowej w ramach tzw. coworkingu.

Specjaliści przekonują, że zmiany mogą wnieść niewiele. Dopiero po czasie okaże się, czy kontrola pracowników w ten sposób będzie realna do przeprowadzenia. Być może pracodawcy zdecydują, że pozostaną przy znanych już sposobach takich jak telefon czy videopołączenie.

Praca zdalna, a BHP

Założenia zmian w kodeksie pracy mają przede wszystkim dawać uprawnienia do kontroli pod kątem BHP i ochrony tajemnicy firmowej. Jeśli bowiem pracodawca wykaże, ze pracownik nie przestrzega BHP albo ochrony danych, będzie można cofnąć zgodę na pracę zdalną. Pracownik będzie musiał wtedy zacząć pracę w miejscu wskazanym przez pracodawcę.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier