magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Praca zdalna, podobnie jak telepraca będzie mogła być skuteczniej kontrolowana przez pracodawcę. Chodzi przede wszystkim o to, czy pracownik przestrzega przepisów BHP i wystarczająco chroni informacje firmowe.

Projekt zmian w kodeksie pracy, o których wspomina Puls Biznesu zakłada, że pracodawca będzie mógł sprawdzić to, czy praca zdalna wykonywana jest zgodnie z przepisami BHP i zasadami ochrony informacji. Założenia projektu wskazują, że ustalenia w tej sprawie powinny być poczynione poprzez wewnętrzne regulacje w firmie albo uzgodnione indywidualnie z pracownikiem.

Praca zdalna, a prawo do prywatności

Projekt zmian wskazuje, że przedsiębiorca nie będzie mógł bez ograniczeń sprawdzać pracownika na pracy zdalnej. Ochronę pracownikowi gwarantuje bowiem prawo do prywatności. Pracodawca może komunikować się z pracownikiem zdalnym przez telefon, chat czy email) ale jeśli będzie chciał przeprowadzić kontrolę w miejscu wykonywania obowiązków przez pracownika, trzeba go będzie o tym poinformować.

Problem związany z kontrolą pracy zdalnej polega obecnie na tym, że w tej chwili pracodawca nie ma żadnych możliwości prawnych sprawdzenia w jaki sposób praca zdalna jest wykonywana. Może korzystać jedynie z telefonów, maili, czy wideokonferencji.

Pracodawca może kontrolować biuro w mieszkaniu

Proponowane zmiany pozwolą pracodawcy na skontrolowanie pracy zdalnej wykonywanej przez pracownika np. we własnym mieszkaniu. Pracodawca będzie mógł sprawdzić w jaki sposób realizowane są obowiązki zawodowe. I to w miejscu, w którym są przez niego wykonywane. Oznacza to dokładnie tyle, że będzie miał prawo wejścia chociażby do prywatnego mieszkania pracownika, w którym ten realizuje swoje obowiązki w ramach pracy zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna jest nieefektywna. Oto twarde dowody

Warunki takiej kontroli muszą być jednak ustalone wewnętrznie. Co najistotniejsze, pracodawca może przeprowadzić kontrolę wyłącznie w godzinach pracy.

Kontrola pracownika

Eksperci cytowani przez Puls Biznesu wskazują, że projektowane zmiany w prawie rodzą sporo niejasności. Sporo wątpliwości rodzi sprawa zachowania prawa do prywatności. Skoro pracownik wykonuje swoją pracę w domu, to kontrola może naruszać komfort innych domowników. Ponadto taka kontrola może być dyskusyjna jeśli pracownik mieszka za granicą albo korzysta z wynajętej powierzchni biurowej w ramach tzw. coworkingu.

Specjaliści przekonują, że zmiany mogą wnieść niewiele. Dopiero po czasie okaże się, czy kontrola pracowników w ten sposób będzie realna do przeprowadzenia. Być może pracodawcy zdecydują, że pozostaną przy znanych już sposobach takich jak telefon czy videopołączenie.

Praca zdalna, a BHP

Założenia zmian w kodeksie pracy mają przede wszystkim dawać uprawnienia do kontroli pod kątem BHP i ochrony tajemnicy firmowej. Jeśli bowiem pracodawca wykaże, ze pracownik nie przestrzega BHP albo ochrony danych, będzie można cofnąć zgodę na pracę zdalną. Pracownik będzie musiał wtedy zacząć pracę w miejscu wskazanym przez pracodawcę.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier