magazyn-firma
3 min. czytania

Praca zdalna w kodeksie pracy. Złe informacje dla pracodawców

praca zdalna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
27 06 22

Praca zdalna w kodeksie pracy może oznaczać nowe obciążenia dla pracodawców. Rekompensata kosztów pracy w domu, okazjonalna praca na odległość, czy kwestie BHP już budzą niepokój w środowisku. Zareagowała Konfederacja Lewiatan.

Praca zdalna a kodeks pracy

Posłowie mocno wzięli się do pracy nad tym, by praca zdalna znalazła swoje miejsce w kodeksie pracy! Doświadczeń z ostatnich dwóch lat mamy aż nadto. Jakoś udało się powiązać koniec z końcem, nawet jeśli w środku biura przydarzyło się ognisko choroby. Było trochę stresu, ale każdy – od szefa do szeregowego pracownika wybijał się na wyżyny elastyczności. Bez gorsetu z przepisów, daliśmy radę. Dziś, gdy pandemia zdaje się odchodzić do przeszłości, praca zdalna ma znaleźć się w kodeksie pracy.

Gdyby, odpukać, miały nadejść nowe fale zakażeń, praca zdalna mogłaby już taka łatwa nie być. Jak zauważa dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan, Robert Lisicki „Regulacje dotyczące pracy zdalnej zawarte w projekcie ustawy postrzegane są przez pracodawców jako sformalizowane i generujące pewne ryzyka, przez co mogą zniechęcić część z nich do tej formy organizacji pracy”.

CZYTAJ TAKŻE: List polecony zniknie na stałe?

Rekompensata kosztów pracy zdalnej

W tym tekście skupimy się na kilku „zapalnych punktach”, które są zapisane w projekcie i budzą uzasadnione obawy. Kontrowersje narosły m.in. wokół zasad ustalania ryczałtu z tytułu rekompensaty kosztów ponoszonych przez pracownika podczas pracy zdalnej. Oczywiście, że jeśli pracownik poniósł konkretne koszty, powinny być one zwrócone. Ale czy koniecznie według recepty wpisanej paragrafami w kodeks pracy? W ocenie Lewiatana najlepiej byłoby, gdyby kwestie zasad takiego zwrotu rozstrzygać na poziomie zakładu, czyli inaczej mówiąc dogadać się.

Autorzy projektu ustawy, w siłę porozumienia najwyraźniej nie wierzą. Konfederacja Lewiatan chce, by umożliwić pracodawcom ustalanie jednej kwoty rekompensaty kosztów pracy zdalnej w stosunku do całej załogi bądź grupy pracowników wykonującej podobne prace, a nie w odniesieniu do każdego pracownika”. Z pewnością takie postawienie sprawy ułatwiłoby cały proces. Pracownik i tak nie byłby stratny. Proponowany w projekcie ustawy mechanizm, można zastąpić prostym rozwiązaniem. To pierwszy postulat pracodawców.

Praca zdalna okazjonalna – jaki wymiar?

Kolejna uwaga, a zarazem pomysł Lewiatana, powinna spodobać się pracownikom. Eksperci chcą by wymiar pracy okazjonalnej zwiększyć z proponowanych 24 dni do 36 dni w każdym roku kalendarzowym.

Charakter pracy w wielu firmach się zmienia. Zmienia się też podejście pracowników oraz ich możliwości wynikające chociażby z postępu technik teleinformatycznych. Pamiętajmy, że praca okazjonalna jest ukłonem w stronę pracowników, by lepiej realizowali swoje potrzeby, także te pozazawodowe.

Postulat nie powinien napotkać na opór po stronie rządu, który promuje umiejętne godzenie pracy z życiem rodzinnym. Lewiatan zauważa, że ten przepis, szczególnie ułatwiłby życie tych osób, które każdego dnia dojeżdżają do pracy wiele kilometrów. W ten sposób zaoszczędziliby sporo czasu i pieniędzy, pamiętając przy tym o swoich obowiązkach zawodowych.

Obowiązkowe uzgadnianie miejsca pracy zdalnej?

Pracodawcy wnoszą również o rezygnację z jeszcze jednego punktu w przepisach. Mowa o uzgadnianiu miejsca pracy zdalnej… i to każdorazowym. Są również za tym, by dodać więcej szczegółów w kwestiach związanych z BHP, a także ustalić specyfikę pracy zdalnej jeśli wynika ona z pracy okazjonalnej, lub wynikającej z nadzwyczajnej sytuacji. Ponadto postulują także wydłużenie terminu wejścia w życie omawianych przepisów.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier