3 min. czytania

Pracownik stracił prawo jazdy – co teraz?

pracownik stracił prawo jazdy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Prawo o ruchu drogowym coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą to wszelkiego rodzaju przewinień kierowców. Może się zdarzyć, że przykładny i wzorowy kierowca w naszej firmie straci uprawnienia np. w wyniku przekroczenia prędkości na trzy miesiące. Co możemy zrobić zgodnie z prawem, gdy pracownik stracił prawo jazdy?

Pracownik stracił prawo jazdy – co może pracodawca?

Każdego roku, tylko w wyniku przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym prawo jazdy tracą na trzy miesiące dziesiątki tysięcy kierowców. Problem jest szczególnie poważny, kiedy uprawnienia są konieczne do wykonywania obowiązków służbowych przez kierowcę!

Sytuacja z punktu widzenia prawa pracy jest prosta. Opcje są dwie. W takiej sytuacji należy uznać, że w wyniku utraty prawa jazdy, nasz pracownik stracił niezbędne uprawnienia do wykonywania obowiązków służbowych. Jeśli oczywiście tak w istocie jest, czyli pracuje jako kierowca, przedstawiciel handlowy, dostawca towaru etc.

W takich okolicznościach szef ma wybór między rozwiązaniem łagodnym i radykalnym. Po pierwsze może przesunąć takiego pracownika na inne stanowisko pracy, np. na trzy miesiące lub rozwiązać umowę. W takim wypadku dopuszczalne jest nawet rozstrzygnięcie w trybie dyscyplinarnym.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrola drogowa za granicą

Utrata prawa jazdy i przesunięcie na inne stanowisko

Dość często pracodawcy decydują się na tymczasowe, lub stałe przesunięcie pracownika na inne stanowisko. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku, kiedy problem dotyczy doświadczonej i cennej dla firmy osoby.

Pan Andrzej, zarządzający piekarnią na Mazowszu, opowiedział nam historię swojego pracownika, który stracił prawo jazdy, spiesząc się z dostawą, do jednego z kluczowych klientów. Przekroczył prędkość o 60 km/h. „Nie było mowy o zwolnieniu pracownika. Sam, na dwa miesiące usiadłem za kierownicą, a pracownik zajął się fizycznym przenoszeniem towaru do klientów. W kolejnym, trzecim miesiącu udał się na zaległy urlop. Dziś powrócił na dawne stanowisko” – opowiada.

Pod względem formalnym, takie rozstrzygnięcie wymaga sporządzenia prostego aneksu do umowy o pracę. Zwykle na ten czas pracodawcy decydują się na obniżenie wynagrodzenia, które po odzyskaniu uprawnień wraca do dawnego poziomu.

Dyscyplinarka za utratę prawa jazdy

Na drugim biegunie możliwości prawnych jest zwolnienie pracownika, który utracił prawo jazdy. Co do zasady, najczęściej takie rozwiązanie stosują mali przedsiębiorcy, którzy nie mogą pozwolić sobie na powiększanie kosztów. Podobne decyzje zapadają także wobec osób, które dopiero rozpoczęły pracę w danym przedsiębiorstwie.

Litera prawa w takich okolicznościach jest jasna. Utrata prawa jazdy, podchodzi pod zawartą w kodeksie pracy „zawinioną utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku”. Podstawę prawną znajdziemy w artykule 52 par. 1 pkt 3 Kp. Pamiętajmy, że zupełnie bez znaczenia jest „tymczasowość utraty uprawnień”. Cały kwartał to po prostu zbyt długi horyzont czasowy. Konieczne jest przecież znalezienie w krótkim czasie kogoś, kto zastąpi pracownika.

Czy policja wyśle pismo pracodawcy o odebraniu uprawnień pracownikowi

Tu poruszamy bardzo trudny temat. Niestety, pracodawcy nie mają szans na dowiedzenie się, o utracie prawa jazdy. Wiele zależy od odpowiedzialności samego pracownika, który powinien poinformować pracodawcę o takiej sytuacji. Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy zatają fakt odebrania prawa jazdy i ryzykując recydywą, jeżdżą dalej. Osoba, która zostanie przyłapana na kierowaniu pojazdem bez uprawnień, może stracić prawo jazdy na kolejne 3 miesiące. Jeśli spowoduje kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania itd.

Choćby z tego powodu, warto jasno określić w firmie zasady postępowania w takich okolicznościach.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier