Z tego artykułu dowiesz się:

Produkcja mebli w Polsce rośnie w siłę. Coraz większą rolę w tym sektorze odgrywają mikrofirmy, których liczba rośnie, jak grzyby po deszczu. Przyjrzeliśmy się najnowszemu raportowi Polskie Meble 2022 B+R Studio.

Produkcja mebli w Polsce – mikrofirmy rosną w siłę

Produkcja mebli w Polsce ma ogromną tradycję i niewątpliwie spory potencjał. Osoby szukające pomysłu na biznes, a posiadające fach w ręku, z nadziejami patrzą właśnie na branżę meblarską. Zwykle zaczynają od mikrofirm. Dość powiedzieć, że porównując trzeci kwartał 2021 roku do analogicznego okresu z 2020 roku, zauważamy wzrost tego typu podmiotów o 5,4%. Nominalnie daje to wzrost liczby mikrofirm produkujących meble o... 1.513 podmiotów.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku małych, średnich i dużych firm, których liczba na rynku w czasie pandemii spadła odpowiednio o -2,7%, 1% oraz 3,5%. To oznacza, że tylko i wyłącznie mikrofirmy odpowiadają za dodatnie saldo podmiotów w branży i pięcioprocentowy wzrost notowany w statystykach. Posiłkując się danymi REGON na koniec trzeciego kwartału 2021, w naszym kraju działało 32.063 firm zajmujących się produkcją mebli.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2022. TOP 10 

Produkcja mebli w Polsce – który region przoduje?

W kraju wielkości Polski, charakteryzującym się istotnymi różnicami w potencjale gospodarczym, trudno mówić o równomiernym rozwoju danej branży w każdym województwie. Istotnie, produkcja mebli w Polsce również różni się w ujęciu regionalnym. Najwięcej firm meblarskich działa w województwie wielkopolskim, gdzie działa aż 4.619 podmiotów. Nieco dalej w generalnej klasyfikacji znajduje się Mazowsze z wynikiem 4.369 firm.

Wielkopolska również przoduje w zestawieniu liczby dużych przedsiębiorstw w branży meblarskiej. Działa tam 26 tego typu podmiotów. To wskazuje na silną regionalną specjalizację. Na kolejnych pozycjach znajduje się woj. warmińsko-mazurskie (10), dolnośląskie (7) oraz pomorskie (również 7).

Udział branży meblarskiej w PKB Polski

Autorzy raportu Polskie Meble Outlook 2022 – B+R Studio – wzięli pod lupę dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące polskiego PKB. Z analizy wynika, że udział produkcji sprzedanej mebli w polskim PKB za 2021 roku wzrósł o 0,05 p.p. Dodatni wynik, choć symboliczny, może cieszyć. W tym samym czasie w Unii Europejskiej branża odnotowała spadek udziału w unijnym PKB o 0,01 p.p. To oznacza, że w trudniejszych uwarunkowaniach, polscy producenci radzą sobie lepiej niż pokazują to zbiorcze dane dla całej UE.

Produkcja mebli w Polsce – mocne strony

Autorzy raportu zauważają, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków meblarskich w Unii Europejskiej. Widać to m.in. po wysokich miejscach w światowych rankingach produkcji oraz eksportu tego typu produktów. W ocenie B+R Studio, taka pozycja wynika m.in. z wieloletniej tradycji, która przekłada się na potencjał wytwórczy oraz kwalifikacje kadry. Nie bez znaczenia jest także renoma produktów w tej branży, ze stemplem „Made in Poland”.

Nie bez znaczenia jest także dogodne położenie geograficzne w bezpośrednim sąsiedztwie chłonnych i bogatych rynków. Mamy tu nam myśli głównie Europę Zachodnią. Autorzy raportu zwracają również uwagę na znaczące naturalne zasoby Polski w postaci drewna, a także niższe niż na zachodzie koszty pracy.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier