magazyn-firma
3 min. czytania

Program „Energia Plus”. 1,3 mld złotych dla firm

Autor
redakcja
Opublikowano
05 10 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Z początkiem października Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ruszył z kolejnym naborem w ramach programu „Energia Plus” . Pieniądze w formie dotacji oraz preferencyjnych pożyczek można zdobyć na budowę, rozbudowę a także modernizację istniejących instalacji produkcyjnych w celu ograniczenia ich szkodliwości dla środowiska naturalnego.

Energia Plus – na co pieniądze?

Polski przemysł generuje z roku na rok coraz mniej zanieczyszczeń, jednak jak wynika z raportów, w tej dziedzinie mamy jeszcze sporo do zrobienia. Czynnikiem, który może przekonać firmy do inwestycji w tym zakresie są programy, oferujące finansowanie działań zmniejszających obciążenie dla środowiska naturalnego.

Zgodnie z założeniami programu pieniądze będą przeznaczane na dotacje lub pożyczki, z których przedsiębiorcy sfinansują inwestycje pozytywnie wpływające na środowisko. Ich efektem powinno być zmniejszenie zużycia pierwotnych surowców, ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza wynikających z użycia obiektów spalania energetycznego. Istotna jest także poprawa jakości powietrza wynikająca z obniżenia wielkości emisji ze źródeł spalania paliw, których łączna moc jest większa niż 50 MW. Premiowane będą także projekty dzięki którym istniejące sieci ciepłownicze będą rozbudowywane lub modernizowane.

CZYTAJ TAKŻE: Pakiet NA PLUS – nowa oferta Pekao dla małych i średnich firm

Zasady finansowania w „Energia Plus”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nazywa nowy program „Energia Plus” - „ulepszonym”. Wskazuje m.in. na to, że minimalna wysokość udzielanej przez niego pożyczki spadła z 1 mln do 500 tysięcy złotych. Przyjęto także niższe oprocentowanie niż w poprzedniej edycji – jest to WIBOR 3M + 50 pkt. Nie mniej niż 1,5% - do tej pory były to 2 procent.

Co istotne, od 1 października 2020 roku istnieje możliwość umożenia dla wszelkich działań do 10% (nie więcej niż 1 mln zł). Powiększył się także katalog przedsięwzięć o nowe źródła energii takie jak instalacje wykorzystujące niskoemisyjne gazowe instalacje, mieszanki gazów, wodór czy gaz syntetyczny.

Po raz pierwszy wyeliminowano system papierowego przesyłania wniosków. Obecnie jedyną możliwością ubiegania się o pieniądze z NFOŚiGW w ramach programu „Energia Plus” jest droga elektroniczna.

Nowy nabór Energia Plus. Co ze starymi wnioskami?

Decyzją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, proces przyjmowania wniosków w pierwszym naborze skrócono do 28 września. Instytucja informuje jednak, że wnioskodawcy, którzy złożyli w nim wnioski, ale nie rozpoczęli jeszcze realizacji przedsięwzięcia i nie otrzymali ich zatwierdzenia przez NFOŚiGW a tym samym nie zawarli umowy na dofinansowanie, mogą ubiegać o przeniesienie swojego wniosku z pierwszego do drugiego (korzystniejszego) naboru. Zachowują przy tym prawo do zmodyfikowania złożonych dokumentów oraz dostosowania ich do nowych warunków programu.

CZYTAJ TAKŻE: Agent ubezpieczeniowy. Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Cele programu „Energia Plus”

Podstawowym celem zmodyfikowanego programu jest obniżenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Kluczowe są tutaj zagadnienia związane z poprawą jakości powietrza. Jak informuje NFOŚiGW - Program oferuje wsparcie z zakresu: ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery (zarówno związanych ze źródłami spalania paliw, jak i pozostałej działalności przemysłowej), zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej oraz modernizacji czy rozbudowy sieci ciepłowniczych.

Gdzie szukać informacji o naborze Energia Plus?

Szczegółowe informacje na temat nowego naboru, można znaleźć na stronie internetowej: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus/nabor-ii-wnioskow-2020-2021/

 

 

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier