magazyn-firma
2 min. czytania

Prosta Spółka Akcyjna ma już rok. Ile powstało w Polsce P.S.A.?

Prosta Spółka Akcyjna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
01 07 22

Mija rok, odkąd w Polsce istnieje nowa forma prawna -  Prosta Spółka Akcyjna. Czym jest P.S.A. oraz ile takich firm powstało w naszym kraju w ciągu 12 miesięcy? Odpowiadamy!

Prosta Spółka Akcyjna – co to jest?

Prosta Spółka Akcyjna to dość nowe w polskich realiach i stosunkowo tanie narzędzie dla polskich przedsiębiorców. W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które odpowiadało za wprowadzenie P.S.A. do polskiego systemu prawnego to także bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przydaje się w obszarze nowych technologii.

Najprościej rzecz biorąc P.S.A. łączy cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) z zaletami, jakie wiążą się z organizacją spółki akcyjnej. Resort rozwoju przekonuje, że jest to odpowiedź na wyzwania, jakie wiążą się ze współczesną, wymagającą elastyczności gospodarką.

Forma prawna dla startupów

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przypomina, że P.S.A. powstało z myślą o rodzimych startupach:

"Wsłuchaliśmy się w głosy młodych firm, poszukujących niszy rynkowej, opartych na innowacyjnych pomysłach, nowoczesnych technologiach oraz kapitale ludzkim. Wspierając działalność innowacyjną, chcemy zatrzymać w Polsce nowe przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne. Naszym celem jest to, by startupy tworzone przez polskich inwentorów były rejestrowane pod polskim prawem i nie musiały przenosić swych siedzib do innych krajów, nawet jeśli znajdą inwestora zagranicznego".

CZYTAJ TAKŻE – Prosta Spółka Akcyjna. Co to jest i jak działa?

Ile Prostych Spółek Akcyjnych działa w Polsce?

W ocenie resortu Proste Spółki Akcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Od lipca 2021 roku, w ciągu 12 miesięcy zarejestrowano ponad 800 takich podmiotów. I choć liczba może się wydawać dość niska w porównaniu do rozmiarów naszej gospodarki, ministerstwo mówi o sukcesie. Szczególnie w kontekście niepewności, jaka wiązała się z pandemią, a także wyzwaniami związanymi z inflacją i niestabilną sytuacją geopolityczną.

Cechy Prostej Spółki Akcyjnej

Na dobrą sprawę istota P.S.A. opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to prostota funkcjonowania spółki. Cechuje ją łatwe założenie, działalność, a kiedy coś pójdzie niezgodnie z planem, także likwidacja.

Drugim filarem P.S.A. jest elastyczność. Swoboda akcjonariuszy nie jest szczególnie ograniczana przez przepisy. M.in. dlatego wprowadzono minimalne wymogi związane z utworzeniem oraz prowadzeniem takiego podmiotu.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier