magazyn-firma
2 min. czytania

Prosta Spółka Akcyjna ma już rok. Ile powstało w Polsce P.S.A.?

Prosta Spółka Akcyjna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
01 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Mija rok, odkąd w Polsce istnieje nowa forma prawna -  Prosta Spółka Akcyjna. Czym jest P.S.A. oraz ile takich firm powstało w naszym kraju w ciągu 12 miesięcy? Odpowiadamy!

Prosta Spółka Akcyjna – co to jest?

Prosta Spółka Akcyjna to dość nowe w polskich realiach i stosunkowo tanie narzędzie dla polskich przedsiębiorców. W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które odpowiadało za wprowadzenie P.S.A. do polskiego systemu prawnego to także bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przydaje się w obszarze nowych technologii.

Najprościej rzecz biorąc P.S.A. łączy cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) z zaletami, jakie wiążą się z organizacją spółki akcyjnej. Resort rozwoju przekonuje, że jest to odpowiedź na wyzwania, jakie wiążą się ze współczesną, wymagającą elastyczności gospodarką.

Forma prawna dla startupów

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przypomina, że P.S.A. powstało z myślą o rodzimych startupach:

"Wsłuchaliśmy się w głosy młodych firm, poszukujących niszy rynkowej, opartych na innowacyjnych pomysłach, nowoczesnych technologiach oraz kapitale ludzkim. Wspierając działalność innowacyjną, chcemy zatrzymać w Polsce nowe przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne. Naszym celem jest to, by startupy tworzone przez polskich inwentorów były rejestrowane pod polskim prawem i nie musiały przenosić swych siedzib do innych krajów, nawet jeśli znajdą inwestora zagranicznego".

CZYTAJ TAKŻE – Prosta Spółka Akcyjna. Co to jest i jak działa?

Ile Prostych Spółek Akcyjnych działa w Polsce?

W ocenie resortu Proste Spółki Akcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Od lipca 2021 roku, w ciągu 12 miesięcy zarejestrowano ponad 800 takich podmiotów. I choć liczba może się wydawać dość niska w porównaniu do rozmiarów naszej gospodarki, ministerstwo mówi o sukcesie. Szczególnie w kontekście niepewności, jaka wiązała się z pandemią, a także wyzwaniami związanymi z inflacją i niestabilną sytuacją geopolityczną.

Cechy Prostej Spółki Akcyjnej

Na dobrą sprawę istota P.S.A. opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to prostota funkcjonowania spółki. Cechuje ją łatwe założenie, działalność, a kiedy coś pójdzie niezgodnie z planem, także likwidacja.

Drugim filarem P.S.A. jest elastyczność. Swoboda akcjonariuszy nie jest szczególnie ograniczana przez przepisy. M.in. dlatego wprowadzono minimalne wymogi związane z utworzeniem oraz prowadzeniem takiego podmiotu.

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote
07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier