magazyn-firma

Senatorowie chcieli rozszerzyć katalog podmiotów, które skorzystałyby na ustawie o ochronie odbiorców paliw gazowych. Niestety, pomysły izby wyższej wylądowały w sejmowym koszu. Jeśli prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę – nie licz na tańszy gaz.

Tańszy gaz – nie dla przedsiębiorcy

W ostatnim czasie mogliśmy przeczytać wiele relacji właścicieli firm, których biznes zawisnął na włosku, a dokładnie rzecz biorąc na fakturze z gazowni. O nowych stawkach i kwotach do zapłaty najprościej jest napisać jedno słowo „wielokrotność” – przynajmniej w odniesieniu do sytuacji z grudnia. Tańszy gaz oznaczałby dla nich solidne koło ratunkowe.

Ta trudna sytuacja, w jakiej znalazło się wiele mikro, małych, ale także średnich firm, stała się inspiracją dla senatorów. Izba wyższa chciała, aby ustawa o ochronie odbiorców gazu objęła także sektor MŚP. Najprościej rzecz biorąc, tego typu firmy mogłyby korzystać ze zdecydowanie niższych taryf. Nadzieja w tej sprawie utrzymywała się do środowego głosowania w sejmie (26.01). Niestety połowie odrzucili korekty senatorów. Tym samym nadzieja na tańszy gaz dla firm wylądowała w legislacyjnym koszu.

CZYTAJ TAKŻE: Inflacja w firmie. Ostatni raz tak źle było 26 lat temu!

Bez szans na tańszy gaz?

Poprawki senackie, może uratować teraz jeden człowiek. Prezydent Andrzej Duda, na którego biurku znajdzie się ustawa, może teoretycznie zawetować przepisy. Z punktu widzenia politycznego może to być jednak trudne, bowiem ustawa wspiera wielu odbiorców, którzy znaleźli się w katalogu w ostatecznej wersji ustawy.

Dla kogo ustawa o ochronie odbiorców paliw gazowych?

Wiemy już, że na ustawowej liście „chronionych odbiorców” nie znaleźli się mali i średni przedsiębiorcy. Kto miał więcej szczęścia? Absolutnym numerem jeden, są, rzecz jasna, gospodarstwa domowe. Jednak nie tylko one skorzystają na nowym prawie. Z obniżonych taryf gazowych, które zatwierdza URE, mogą skorzystać m.in. podmioty związane z opieką zdrowotną, pomocą społeczną, a także ogrzewalnie czy noclegownie dla osób bezdomnych. Mniej za gaz zapłacą także szkoły, uczelnie, jednostki dydaktyczno-badawcze, przedszkola, żłobki, jak również kościoły oraz związki wyznaniowe.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni również przewidywana jest ustawowa ochrona jednak pod warunkiem określenia przez zarządców, jaki procent pobieranego gazu wykorzystywany jest na inne cele niż mieszkaniowe. Dotyczy to np. sklepów czy punktów usługowych działających w blokach mieszkalnych. One, jak wskazaliśmy wcześniej, na ulgę nie mogą przecież liczyć.

Niższa taryfa gazowa będzie za to obowiązywała jednostki zajmujące się wspieraniem rodziny i pieczą zastępczą, domy kultury, archiwa oraz remizy OSP. Parasolem ochronnym objęto także spółdzielnie socjalne.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier