Podobno trzeba mieć niezłe zdrowie żeby chorować. Jeśli prowadzisz własną firmę w przytoczonym powiedzeniu jest sporo prawdy. Przedsiębiorca na L4 nie ma łatwo.
Chociaż twoje obowiązki wcale nie odbiegają mocno od chorującej osoby zatrudnionej na etacie. I ty i ona musicie wykazać się zaangażowaniem, by otrzymać pieniądze za czas trwania niedyspozycji. Etatowiec musi poinformować swojego pracodawcę o niedyspozycji i przekazać mu niezbędne dokumenty.
CZYTAJ TAKŻE: Do kiedy płacić ZUS? Do kiedy podatki? Terminarz przedsiębiorcy
Na pierwszym miejscu jest lekarz. Tylko wykwalifikowany medyk ma możliwość wystawiania zwolnień zdrowotnych. Przed pandemią koronawirusa, trzeba było się więc udać na wizytę, podczas której wystawiane było zwolnienie. Obecne realia wyglądają nieco inaczej. Większość wizyt odbywa się w formie teleporady, można więc uzyskać i pomoc i zwolnienie bez konieczności opuszczania domu. W zależności od tego w jaki sposób wystawione zostało zwolnienie lekarskie obowiązują dwie drogi działania.
Jeśli lekarz wystawił zaświadczenie e-ZLA, masz nieco łatwiej. Druk został przekazany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych automatycznie.
CZYTAJ TAKŻE: Korzystasz z ulgi na start? Twoja emerytura będzie niższa
Od razu możesz przejść do wniosku o zasiłek chorobowy. Przy pierwszym zwolnieniu wnioskiem będzie druk ZAS-53 lub zaświadczenie płatnika składek Z-3b. Najważniejsze aby dokument zawierał:
W przypadku kolejnego zwolnienia, poza wskazanymi wyżej sposobami ZUS będzie respektował także wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, o ile lekarz ci je przekaże.
Osoby, które posiadają profil w systemie PUE ZUS mogą dokonać formalności drogą elektroniczną.
CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS obowiązkowe nawet przy zawieszonej działalności
W przypadku zaświadczenia lekarskiego w innej formie niż elektroniczna postępowanie jest bardzo podobne. Poza tym, że przed składaniem dokumentów do ZUS upewnij się, czy lekarz przekazał do organu rentowego informację o wydanym ci zaświadczeniu.
Do wniosku warto dołączyć numer konta bankowego, na który ma zostać wypłacony zasiłek.
CZYTAJ TAKŻE: Umorzenie składek ZUS. Kiedy będzie możliwe
Niestety, na pieniądze będziesz musiał chwilę poczekać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca należności niezwłocznie. Co oznacza nie później niż 30 dni po złożeniu dokumentów potrzebnych do otrzymania zasiłku.
Co więcej czas na odzyskanie pieniędzy jest ograniczony. Przedsiębiorca ma 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek na złożenie wniosku. Po upływie pół roku roszczenie nie będzie rozpatrywane.
CZYTAJ TAKŻE: ZUS nie wysyła e-maili z rozliczeniami. To oszustwo!