2 min. czytania

Przedsiębiorca w związku zawodowym? Tak to możliwe

związek zawodowy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prawo tworzenia i bycia członkiem związku zawodowego do 2019 roku było niedostępne dla samozatrudnionych. Ale to się zmieniło. Obecnie nawet osoba prowadząca własną działalność może być aktywna związkowo. Co więcej przedsiębiorca w związku zawodowym może liczyć na przywileje.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Rok 2019 był przełomowy pod względem uprawnień związanych z tworzeniem i uczestniczeniem w związkach zawodowych. Jak jednak zauważają eksperci, część przepisów, które wprowadziła nowelizacja jest zbyt szeroka. Co może skutkować problemami dla usługodawcy, u którego działa organizacja związkowa.

Przedsiębiorca w związku zawodowym - warunki

Obecnie każdy, kto jest zatrudniony bez względu na umowę stanowiącą podstawę tego stosunku, może przystąpić lub założyć związek zawodowy. Oznacza to, że także osoby samozatrudnione, czyli w świetle prawa przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność mają otwartą drogę do kariery związkowej. Jednym z dwóch warunków do realizacji omawianego prawa jest konieczność samodzielnego wykonywania obowiązków. Czyli przedsiębiorca nie może zlecać zadań podwykonawcom. Po drugie samozatrudniony powinien posiadać interes zawodowy korelujący z wykonywaniem pracy, który będzie podlegał grupowej ochronie.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

10 osób wystarczy, by utworzyć związek zawodowy

W praktyce stworzenie związku zawodowego stało się bardzo proste. Wystarczy 10 osób, w tym samozatrudnieni przedstawiciele wolnych zawodów np. prawnicy, graficy. Przepisy nie wskazują czasu, który musi trwać współpraca. Tak więc do związku można przystąpić już w pierwszym dniu.

CZYTAJ TAKŻE: Ulga na wczasy dla samozatrudnionych. To byłaby bajka

Przedsiębiorca w związku zawodowym – jakie ma uprawnienia

Członkostwo w związku zawodowym się naprawdę opłaca. Dlaczego? Po pierwsze za czas poświęcony na doraźne sprawy związkowe należy się wynagrodzenie. Po drugie na rozwiązanie umowy, łączącej usługobiorcę ze związkowcem, ten pierwszy będzie potrzebował zgody związku. Czyli szef nie dość, że będzie płacił za czas jaki związkowiec poświęci na społeczne aktywności, to jeszcze nie będzie mógł sam podjąć decyzji o zerwaniu współpracy.

Jeśli pracodawca naruszy wskazaną procedurę i pominie organizację związkową podczas zwolnienia, samozatrudniony otrzyma rekompensatę. Jej wysokości będzie odpowiadała 6-miesięcznemu wynagrodzeniu, w wysokości równej tej z dnia rozwiązania współpracy. W przypadku gdyby wynagrodzenie nie było wypłacane w ujęciu miesięcznym, będzie to sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego przez GUS.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier