magazyn-firma

To najbardziej jasne i konkretne stanowisko polskiego biznesu, ws. osób, które uciekają z Ukrainy przed wojną. Przedsiębiorcy o uchodźcach mówią wprost – kluczowe jest umożliwienie wszystkim natychmiastowego podjęcia pracy. Chodzi o uniezależnienie się od pomocy.

Przedsiębiorcy o uchodźcach

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił właśnie bardzo konkretną listę działań. W opinii ZPP państwo musi je podjąć w obliczu ogromnego exodusu uchodźców z Ukrainy, którzy na terytorium Polski szukają schronienia przed atakiem ze strony Rosji. Przedsiębiorcy o uchodźcach mówią, że choć pomoc jest konieczna, kluczowe jest wsparcie w tym, by ponownie mogli oni wziąć los we własne ręce.

Natychmiastowe podjęcie pracy przez uchodźców

ZPP uważa, że konieczne jest umożliwienie wszystkim uchodźcom natychmiastowego podjęcia pracy. Tylko w ten sposób będzie możliwe uniezależnienie się setek tysięcy ludzi od pomocy państwa. Według szacunków opracowanych jeszcze przed wybuchem wojny mówiło się, że polski rynek pracy jest w stanie natychmiast wchłonąć od 0,5 do ponad 0,8 mln osób. To potężna liczba. Można ją porównać z ludnością dużego miasta wojewódzkiego.

CZYTAJ TAKŻE: Ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców? Będzie specustawa

Stałe zatrudnienie i pobyt

Ministerstwo rodziny mówi o zasadzie jednej pieczątki – czyli maksymalnie uproszczonym prawie do legalnej pracy. Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę na jeszcze jedną, pilną lekcję do odrobienia przez rządzących. Apelują o uporządkowanie konkretnych regulacji migracyjnych. Mowa o tytułach do stałego/długotrwałego zatrudnienia oraz pobytu. „Przybywający do Polski uchodźcy powinni dysponować łatwą ścieżką uzyskania takiego tytułu, zaś ci, którzy już w Polsce przebywają, lecz takim tytułem nie dysponują, powinni mieć możliwość łatwego zdobycia go”. To konkretny apel, który wiąże się także z tymi Ukraińcami, którzy przyjechali do pracy jeszcze przed wojną. Wobec wszystkich powinny działać jednakowe normy.

Wsparcie kobiet z dziećmi

Innym problemem jest fakt, że większość z osób przybywających obecnie do Polski to kobiety z dziećmi. Dopóki, nie będą one miały możliwości np. przyjęcia do przedszkoli, taka osoba z pewnością nie podejmie pracy. Będzie uzależniona od pomocy. Niewykluczone, że przez długi czas. W ocenie ZPP należy więc w koordynacji z samorządami zagwarantować każdej kobiecie, która ucieka przed wojną, miejsca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych dla jej dzieci. Im szybciej będzie to możliwe, tym lepiej.

Urzędy pracy a uchodźcy z Ukrainy

Z dotychczasowych wypowiedzi minister rodziny Marleny Maląg wynika, że Urzędy Pracy powinny w trybie priorytetowym zająć się uchodźcami gotowymi do podjęcia pracy. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców idzie w swej propozycji nieco dalej. Przedstawia przy tym konkretny pomysł.

W opinii ZPP należy przekierować wolne zasoby finansowe i osobowe powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Jak? Chodzi o działania na rzecz łączenia uchodźców z konkretnymi firmami szukającymi rąk do pracy. W tym celu potrzebna jest koordynacja działań oraz przygotowanie informacji w językach ukraińskim i angielskim. Opisane powinny zostać możliwości znalezienia pracy.

Dodajmy, że oferty składane w urzędzie pracy już teraz są często tłumaczone na ukraiński. Dzieje się tak na wniosek podmiotu składającego ofertę.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier