magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

To najbardziej jasne i konkretne stanowisko polskiego biznesu, ws. osób, które uciekają z Ukrainy przed wojną. Przedsiębiorcy o uchodźcach mówią wprost – kluczowe jest umożliwienie wszystkim natychmiastowego podjęcia pracy. Chodzi o uniezależnienie się od pomocy.

Przedsiębiorcy o uchodźcach

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił właśnie bardzo konkretną listę działań. W opinii ZPP państwo musi je podjąć w obliczu ogromnego exodusu uchodźców z Ukrainy, którzy na terytorium Polski szukają schronienia przed atakiem ze strony Rosji. Przedsiębiorcy o uchodźcach mówią, że choć pomoc jest konieczna, kluczowe jest wsparcie w tym, by ponownie mogli oni wziąć los we własne ręce.

Natychmiastowe podjęcie pracy przez uchodźców

ZPP uważa, że konieczne jest umożliwienie wszystkim uchodźcom natychmiastowego podjęcia pracy. Tylko w ten sposób będzie możliwe uniezależnienie się setek tysięcy ludzi od pomocy państwa. Według szacunków opracowanych jeszcze przed wybuchem wojny mówiło się, że polski rynek pracy jest w stanie natychmiast wchłonąć od 0,5 do ponad 0,8 mln osób. To potężna liczba. Można ją porównać z ludnością dużego miasta wojewódzkiego.

CZYTAJ TAKŻE: Ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców? Będzie specustawa

Stałe zatrudnienie i pobyt

Ministerstwo rodziny mówi o zasadzie jednej pieczątki – czyli maksymalnie uproszczonym prawie do legalnej pracy. Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę na jeszcze jedną, pilną lekcję do odrobienia przez rządzących. Apelują o uporządkowanie konkretnych regulacji migracyjnych. Mowa o tytułach do stałego/długotrwałego zatrudnienia oraz pobytu. „Przybywający do Polski uchodźcy powinni dysponować łatwą ścieżką uzyskania takiego tytułu, zaś ci, którzy już w Polsce przebywają, lecz takim tytułem nie dysponują, powinni mieć możliwość łatwego zdobycia go”. To konkretny apel, który wiąże się także z tymi Ukraińcami, którzy przyjechali do pracy jeszcze przed wojną. Wobec wszystkich powinny działać jednakowe normy.

Wsparcie kobiet z dziećmi

Innym problemem jest fakt, że większość z osób przybywających obecnie do Polski to kobiety z dziećmi. Dopóki, nie będą one miały możliwości np. przyjęcia do przedszkoli, taka osoba z pewnością nie podejmie pracy. Będzie uzależniona od pomocy. Niewykluczone, że przez długi czas. W ocenie ZPP należy więc w koordynacji z samorządami zagwarantować każdej kobiecie, która ucieka przed wojną, miejsca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych dla jej dzieci. Im szybciej będzie to możliwe, tym lepiej.

Urzędy pracy a uchodźcy z Ukrainy

Z dotychczasowych wypowiedzi minister rodziny Marleny Maląg wynika, że Urzędy Pracy powinny w trybie priorytetowym zająć się uchodźcami gotowymi do podjęcia pracy. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców idzie w swej propozycji nieco dalej. Przedstawia przy tym konkretny pomysł.

W opinii ZPP należy przekierować wolne zasoby finansowe i osobowe powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Jak? Chodzi o działania na rzecz łączenia uchodźców z konkretnymi firmami szukającymi rąk do pracy. W tym celu potrzebna jest koordynacja działań oraz przygotowanie informacji w językach ukraińskim i angielskim. Opisane powinny zostać możliwości znalezienia pracy.

Dodajmy, że oferty składane w urzędzie pracy już teraz są często tłumaczone na ukraiński. Dzieje się tak na wniosek podmiotu składającego ofertę.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier