magazyn-firma
2 min. czytania

Przedsiębiorcy wkurzeni na sankcje wobec Rosji – dlaczego?

sankcje wobec Rosji
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
03 03 22

Co do tego jest pełna zgoda. Sankcje wobec Rosji w obliczu barbarzyńskiego ataku na Ukrainę są absolutną koniecznością. Świat biznesu pogodził się ze stratami, i zamyka się na agresora, jak tylko może. Jest jednak jeden podstawowy problem, który sprawia, że przedsiębiorcy są totalnie wkurzeni na sankcje. Jaki? Tłumaczymy.

Sankcje wobec Rosji – co nie działa?

Sprawa sankcji gospodarczych wobec Rosji omawiana jest nie tylko przez polityków. Głównym „wykonawcą” kary będą przecież instytucje finansowe i biznes. To one wcielą w życie międzynarodowe ustalenia. To dzięki nim sankcje wobec Rosji faktycznie uderzą w sedno sprawy.

Temat ten pojawił się więc na posiedzeniu grupy roboczej BusinessEurope ds. Rosji – czytamy na stronie Konfederacji Lewiatan. Nie ma wątpliwości, że europejscy przedsiębiorcy murem stoją po stronie Ukrainy. Jest jednak coś, co szczególnie wkurza świat biznesu. Chodzi o… BAŁAGAN! Delikatnie mówiąc, nie pomaga on firmom w podejmowaniu trudnych i zdecydowanych decyzji, a przecież o takie w tej sytuacji chodzi.

Problemy z sankcjami

Jak czytamy w relacji z posiedzenia „wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że brak jest jednak jasności ws. implementowania sankcji. Problemem jest także duża ilość dokumentów prawnych i brak umieszczenia ich wszystkich w jednym miejscu przez instytucje UE”.

Europejscy przedsiębiorcy apelują do władz w Brukseli o jak najwcześniejsze informowanie przedsiębiorców o przyjmowanych sankcjach oraz wytycznych. Oczywiście w miarę możliwości, bo wszyscy mają świadomość dynamiki sytuacji. Ważne jest jednak by szeroko rozumiany biznes, mógł lepiej się przygotować. Choćby po to, by w mniejszym stopniu oberwał rykoszetem. Warto przecież pamiętać, że sankcje to miecz obosieczny.

CZYTAJ TAKŻE: Ten rynek już nie istnieje. "Do Rosji niczego nie sprzedajemy"

Gdzie znaleźć teksty prawne związane z sankcjami

I tutaj zaczyna się wyzwanie. Jeśli ktoś myśli, że łatwo znajdzie adresy stron i linki do tekstów prawnych związanych ze sankcjami może się pomylić i stracić wiele czasu, bez gwarancji, że znajdzie wszystko, co w tej sytuacji jest mu potrzebne. Często, łapiemy się na tym, że znalezienie konkretnego aktu prawnego w gąszczu unijnych stron bywa kłopotliwe. Nie inaczej jest w przypadku sankcji nałożonych na Rosję.

Konfederacja Lewiatan odrobiła lekcję z tym związaną i bardzo ułatwiła nam wszystkim pracę. Linki do oficjalnych treści związanych z sankcjami zostały skatalogowane na tej stronie. Znajdują się tam również niezbędne objaśnienia, które dotyczą mechanizmu stosowania nowego prawa. Zachęcamy do lektury.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier