magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek założenia profilu na PUE ZUS. Jeśli ktoś sobie nie radzi z tym systemem, może uzupełnić swoją wiedzę. Przez internet.

PUE ZUS obowiązkowe

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) była jednym z pierwszych e-usługowych narzędzi w Polsce. Dość powiedzieć, że jej historia sięga kilkunastu lat wstecz. Nic więc dziwnego, że ustawodawca stwierdził, że od teraz to obowiązkowe rozwiązanie dla wszystkich płatników składek. Obowiązek posiadania konta na PUE ZUS będzie obowiązywał już od Nowego Roku, a to oznacza, że do 31 grudnia 2022 powinni złożyć je wszyscy.

Jeśli jednak ktoś nie radzi sobie z obsługą PUE ZUS, lub po prostu chciałby uzupełnić wiedzę na temat funkcji zaszytych w tym systemie, może zapisać się na… korepetycje. Już niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystartuje z bezpłatnymi, a także bardzo przydatnymi webinariami.

Webinaria na temat platformy

Każdy, kto chciałby poznać lepiej funkcje PUE ZUS może wziąć w nich udział. Wystarczy zapisać sobie jeden z dwóch terminów. Nie ma wymagań dotyczących wcześniejszej rejestracji. W zależności od wybranego terminu klikamy jeden link i… to wszystko. Co ważne „korepetycje” z PUE ZUS nie trwają długo. Każde szkolenie zaplanowano jako 1,5-godzinne spotkanie, a to przecież dość krótki czas jak na wykład.

Webinaria będą przeprowadzone na platformie „Webex”.

30 listopada 2022 r. godz. 9.00 – 10.30

https://zus.webex.com/zus/j.php?MTID=mf3f5cd24dc7f03820f6cdc1029d77e82

13 grudnia 2022 r. godz. 9.00 – 10.30
https://zus.webex.com/zus/j.php?MTID=me5400724cda7ed813a367bc1df571a91

Dodajmy, że webinaria będą przeprowadzone w taki sposób, by chętni przedsiębiorcy nie musieli instalować żadnej aplikacji, czy programu. Jedyne co jest potrzebne to przeglądarka internetowa i sprzęt podłączony do sieci. To wszystko.

Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji - wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu.

Dlaczego warto założyć PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych faktycznie umożliwia dostęp online do wielu usług oferowanych przez ZUS. Z jednej strony to źródło informacji, ale także narzędzie do samodzielnego tworzenia ważnych dokumentów.

Co można załatwić przez Platformę Usług Elektronicznych?

Z platformą wiele spraw można załatwić ze swojego domu lub biura bez konieczności dojazdu do placówki ZUS i czekania w kolejkach. To prawdopodobnie największa zaleta całego systemu. „Płatnicy składek mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu)” – zachęca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier