magazyn-firma
2 min. czytania

PUESC – Jak założyć konto?

PUESC
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
07 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Akcyza, cła, biznes związany z grami hazardowymi… jest wiele sytuacji, w których posiadanie konta na PUESC okaże się bardzo potrzebne, a także praktyczne. Jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych? Wyjaśniamy!

Kiedy trzeba mieć konto na PUESC?

Konto PUESC przydaje się w wielu sytuacjach. Począwszy od bardzo prozaicznych jak opłacenie akcyzy za samochód osobowy oraz pobranie stosownego potwierdzenia zapłaty. To samo rozwiązanie sprawdzi się kiedy musimy składać inne deklaracje akcyzowe, a także reprezentować firmę przy zgłaszaniu towarów do celnej odprawy.

Ustalenie terminu odpraw celnych na granicy przez internet

PUESC umożliwia również wysyłanie zgłoszeń INTRASTAT, wysyłkę lub potwierdzanie odbioru towarów, które są objęte monitorowaniem przewozu. Za pośrednictwem platformy można nawet… zarezerwować terminy odpraw celnych na granicy.

W ten sam sposób można skutecznie i w jednym miejscu zarządzać przeróżnymi sprawami oraz dokumentami naszej firmy. Zdalnie uzyskamy dla firmy np. numery EORI, AEO oraz REX. W tym samym miejscu można wpisać się na listę agentów celnych.

Wiążąca Informacja Taryfowa przez internet

Przydatna jest także możliwość uzyskania tzw. Wiążącej Informacji Taryfowej WIT oraz niezbędnych pozwoleń celnych. Słowem – wszystko to, co jeszcze dekadę temu wymagało licznych połączeń telefonicznych, maili, faksów oraz wizyt w urzędach, dziś spokojnie można załatwić z pozycji komputera, a nawet tabletu czy smartfona.

Jak zarejestrować się na PUESC?

Poprzez stronę można zarejestrować się jako osoba fizyczna. Wówczas, taka osoba otrzymuje indywidualny numer ID SISC. Od tej pory należy się nim posługiwać w komunikacji z organami celnymi poprzez PUESC.

Rejestracja na PUESC w trybie podstawowym

Istnieje możliwość założenia konta na PUESC w podstawowym wariancie. Wówczas zakres uprawnień nie jest szeroki, ale sama rejestracja przebiega w sposób maksymalnie uproszczony.

Nie trzeba podpisywać żadnego wniosku, ani nawet… potwierdzać swojej tożsamości. To oznacza, że operacja ta może być prostsza niż załatwienie czegokolwiek zdalnie w urzędzie gminy! Trzeba jednak pamiętać, że taki wariant w naszej działalności może nie być wystarczający

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych?

Rejestracja na PUESC w trybie rozszerzonym

Założenie konta na PUESC z rozszerzonym zakresem uprawnień, to już zupełnie inna historia. Pełna rejestracja pozwala na dostęp do wszystkich usług, jakie znalazły się na Platformie. Założenie takiego konta jest co prawda bardziej czasochłonne, ale warto zainwestować trochę czasu.

Pełna rejestracja na PUESC wymaga potwierdzenia swoich danych osobowych za pomocą podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego lub… poprzez stawienie się z dowodem osobistym w najbliższej siedzibie organu celnego.

Czy dane na platformie skarbowo celnej mogę zmienić?

Oczywiście, w każdym momencie kiedy jest to konieczne, można zmienić swoje dane zapisane na platformie PUESC. To samo dotyczy rezygnacji z numeru ID SISC oraz usunięcia swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych Celno-Skarbowych. Cały ten proces zajmuje kilka minut.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier