magazyn-firma

Ktoś dla kogo, rok temu comiesięczne raty za mieszkanie wynosiły kilka procent domowego budżetu, nie ma jeszcze powodów do narzekań. Niestety w naszym kraju nie brakuje osób, dla których rosnące stopy procentowe to prawdziwa katastrofa kredytowa.

Raty za mieszkanie coraz większym obciążeniem

Aby zrozumieć, jak wielkim problemem dla wielu gospodarstw domowych stały się raty za mieszkanie, spójrzmy na bardzo dokładną analizę przygotowaną przez Jarosława Sadowskiego z Expandera.

W jego ocenie najmocniej wzrosną raty kredytów, które zostały udzielone niedawno, np. w 2021 roku. Nieco mniejszą skalę podwyżek doświadczają ci, którzy kredytem hipotecznym wsparli się wcześniej, powiedzmy 10 lat temu.

CZYTAJ TAKŻE: O ile wzrośnie rata? Internetowy kalkulator dla kredytobiorców już działa!

Ile wzrosną raty za mieszkanie?

W swoich wyliczeniach Jarosław Sadowski bierze pod lupę kredyt na 300 tysięcy złotych, udzielony na 25 lat z marżą 2,21% Dla uściślenia dodajmy, że w naszym przykładzie, klient podpisał umowę z bankiem we wrześniu 2021 roku. Na swoje nieszczęście, przy rekordowo niskim poziomie stóp. A co się z tym wiąże, także wskaźnika WIBOR 3M.

W tym przypadku tylko pod wpływem ostatniej podwyżki z 7.09.2022 o 25 p.b. jego rata wzrośnie o około 50 złotych. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z już 11. z rzędu podwyżką. To oznacza, że dzisiaj rata kredytu w omawianym przypadku wyniesie aż 2.539 złotych, podczas gdy na starcie płacił co miesiąc „zaledwie” 1.337 złotych. Jest różnica, prawda?

„Starzy” kredytobiorcy mają lepiej

Dla porównania Sadowski mówi o takim samym kredycie zaciągniętym w 2006 roku na 20 lat. W takim przypadku rata wzrośnie jedynie o 8 złotych. W porównaniu z ratą z września 2021 r. zmiana wynosi „jedynie” 251 złotych.

Dlaczego nowi kredytobiorcy mają gorzej?

Cytowany ekspert tłumaczy to zjawisko w prosty sposób. Dzieje się tak dlatego, że kluczowe znacznie ma nie początkowa kwota kredytu, ale to jakie obecnie jest zadłużenie. W »starym« kredycie zadłużenie jest już niskie, więc odsetki są niewielkie, nawet jeśli mocno wzrosną stopy procentowe” – tłumaczy Sadowski.

Jak bardzo zmieniły się raty kredytów?

Poniżej przedstawiamy symulację zmiany wysokości raty od września 2021 do stanu obecnego. Trzeba przyznać, że skala zmian nie wygląda optymistycznie.

raty za mieszkanie
Wyliczenia Expandera

Coraz droższy kredyt

Niemniej w najtrudniejszej sytuacji są ci, których rata kredytu wynosiła np. 20, 30, 40 i więcej procent miesięcznych przychodów. W ich sytuacji zdecydowaną większość zarobionych pieniędzy muszą oddawać, co miesiąc bankowi.

Jeśli do tego pojawił się np. spadek przychodów wynikający z problemów z pracą lub działalnością, sytuacja wygląda już katastrofalnie. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być wakacje kredytowe lub pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Zarabianie na nieruchomościach. Firmy deweloperskie rosną w siłę.

Nadchodzi odbicie w branży nieruchomości Trudne czasy na rynku deweloperskim paradoksalnie budują coraz mocniejsze firmy deweloperskie. Skala inwestycji…
Firma w czasie inflacji

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja

ZPP: Nastroje w MŚP najgorsze w historii. Jest bardzo źle

Nastroje w MŚP są najgorsze w historii, wynika z badania „Busometr ZPP” realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.…
Nastroje w MŚP
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier