magazyn-firma
3 min. czytania

Rejestr umów o dzieło: 5 tys. zł za brak zgłoszenia

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 01 21

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi Rejestr umów o dzieło, do którego przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. muszą przekazywać dane w terminie 7 dni od zawarcia umowy. Zaniechanie może słono kosztować.

Rejestr umów o dzieło a COVID-19

Umowy o dzieło to bardzo popularna forma współpracy, której znaczenie wzrosło w czasie pandemii. W przeciwieństwie do umów zlecenia, nie podlegają obowiązkowemu oskładkowaniu. Zarówno firmy, jak i twórcy, zleconych dzieł, chętnie wykorzystywali możliwość zarabiania przy jednoczesnym ograniczeniu biurokracji. To się jednak zmieniło. Na mocy przepisów tarczy antykryzysowej (ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2020 r. poz. 568 ze zm.) powstał Rejestr umów o dzieło, prowadzony przez ZUS. Ustawodawca swoje działanie tłumaczy celami statystycznymi i analitycznymi, co nie zmienia faktu, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą kontrolować sposób realizowania powinności i wyciągać konsekwencje w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS. Czy można nie płacić ZUS?

Jak przekazać dane do RUD

Płatnik składek lub osoba fizyczna, zlecająca dzieło przekazuje niezbędne dane za pośrednictwem formularza RUD. Jest on dostępny w formie elektronicznej, a jego dostarczenie jest możliwe przy wykorzystaniu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wypełniając formularz trzeba pamiętać o dwóch zasadach. Zgodnie z pierwszą, każdego wykonawcę należy zgłosić na oddzielnym formularzu RUD. Z kolei druga, ogranicza ilość pozycji na formularzu. Jeden arkusz może obejmować tylko 10 umów.

Jakich umów nie trzeba zgłaszać do Rejestru umów o dzieło

Na szczęście, nie o wszystkich umowach o dzieło trzeba informować ZUS. Obowiązek nie dotyczy: umów zawieranych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności oraz tych zawartych przed 1 stycznia 2021 r. Zwolnienie obejmuje także podmioty, które nie muszą rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego.

Jeśli więc podmiot nie ma żadnego pracownika (na umowę o pracę lub zlecenie) formalnie nie jest płatnikiem ZUS. Jeśli więc zawiera wyłącznie umowy o dzieło, to nie musi ich zgłaszać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku małych spółek z o.o., które nie mają pracowników. Wystarczy jednak nawet jedna umowa zlecenie (nawet podpisana jednorazowo) i podmiot staje się płatnikiem składek ZUS. Od tego momentu każda umowa o dzieło musi być zgłoszona do rejestru.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrola pracowników zdalnych. Z legalnością działań może być kłopot

Kara nie tylko za brak zgłoszenia do Rejestru umów o dzieło

Artykuł 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.) daje organowi prowadzącemu Rejestr umów o dzieło możliwość wnioskowania do sądu o nałożenie kary grzywny w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Możliwa lista przewinień nie kończy się na braku zgłoszenia umowy o dzieło w terminie 7 dni od jej zawarcia do ZUS. Problemów płatnikowi składek może przysporzyć również: wpisywanie nieprawdziwych danych czy utrudnianie kontroli. Przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości kieruje wniosek o ukaranie do sądu.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Ile może zarobić emeryt i rencista? Uważaj! Limity właśnie zostały obniżone!

Już od 1 września 2022 roku zmniejszą się limity zarobkowe dla świadczeniobiorców, którzy dorabiają do emerytury i renty.…
ile może zarobić emeryt i rencista
27 07 22

ZUS: Jak sprawdzić informację o stanie konta ubezpieczonego

ZUS zakończył akcję generowania oraz udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczeniowego IOSKU. W tym roku wygenerowano 23.152.066…
ZUS

Stacje Kontroli Pojazdów do zamknięcia? 35% rozważa zakończenie biznesu.

Stacje Kontroli Pojazdów popadają w poważne problemy. Od 18 lat Ministerstwo Infrastruktury nie zmieniło stawek za badania techniczne.…
Stacje Kontroli Pojazdów
30 06 22

ZUS ma pieniądze dla firm inwestujących w BHP

Jeszcze tylko do 8 lipca 2022 roku można wziąć udział w konkursie na projekty, które poprawią bezpieczeństwo pracy…
pieniądze dla firm
22 06 22

Składki na dobrowolne ubezpieczenia ZUS po terminie? Mało czasu na zgodę!

Już tylko do 30 czerwca 2022 roku można złożyć wniosek o zgodę na opłacanie składek na dobrowolne ubezpieczenia…
dobrowolne ubezpieczenia
07 06 22

ZUS mocno przycisnął przedsiębiorców. Wzrost liczby kontroli rdr. wzrósł o ponad 4 tys. procent

ZUS wraca do ostrych kontroli przedsiębiorców. Tylko przez 3 miesiące roku było ich ponad 7300. To wzrost aż…
zus
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier