magazyn-firma
2 min. czytania

Rejestracja w e-Toll przez kartę flotową

e-toll
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
19 08 21

Coraz mniej czasu pozostało przedsiębiorcom działającym w branży transportowej na pożegnanie ze starym systemem poboru opłat drogowych. 30 września viaToll zostanie wygaszony. Dowiedz się jak wygląda rejestracja w e-Toll przez kartę flotową.

Karty flotowe a e-Toll

Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu możliwości rejestracji w nowym system e-Toll poprzez operatorów kart flotowych. To wygodne rozwiązanie, które może sprawić, że proces przejścia z viaToll do e-Toll znaczeni przyspieszy. To ważne nie tylko w kontekście państwa i jego wpływów z tytuł korzystania z dróg, ale także samych kierowców i przedsiębiorców. Od 1 października, rozliczenie przejazdu za pośrednictwem systemu viaToll będzie po prostu niemożliwe.

Jakie karty flotowe działają z e-Toll

Resort finansów odpowiedzialny za wprowadzenie nowego systemu płatności za korzystanie z płatnych odcinków dróg krajowych oraz autostrad opublikował listę operatorów kart flotowych, którzy umożliwiają rejestrację w e-Toll.

Są to:

„Dostawcy karty flotowych zapewniają pełną rejestrację w systemie e-TOLL dla kont z odroczoną płatnością oraz kont przedpłaconych” – wyjaśnia ministerstwo.

Formalności związane z rejestracją

Może się zdarzyć, że operator karty flotowej poprosi nas o uzupełnienie potrzebnych danych, które są istotne z punktu widzenia procesu rejestracji. Mogą one dotyczyć zarówno naszej firmy, jak również pojazdów znajdujących się we flocie.

Czy urządzenia do opłat drogowych można odliczyć od podatku?

Niedawno w Magazynie Firma pisaliśmy o urządzeniach OBU i ZSL, których zakup można odliczyć od podatku. Przepisy, które wprowadzają taką możliwość, obowiązują od 29 czerwca 2021 roku. „Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie” – czytamy na stronach Krajowej Administracji Cyfrowej.

Dopuszczone urządzenia OBU i ZSL (stan na połowę sierpnia 2021)

Wydłuża się lista dostawców urządzeń OBU/ZSL dopuszczonych do systemu e-Toll. Obecnie to już 25 firm, które łącznie dysponują 80 typami urządzeń. Poniżej publikujemy linki do wykazów dostawców urządzeń z państwową autoryzacją:

URZĄDZENIA OBU

URZĄDZENIA ZSL

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
15 09 22

Stacje Kontroli Pojazdów mają problem: nowe wymogi, a stawki ciągle niskie

Związek Pracodawców SKP wraz z Konfederacją Lewiatan krytykują planowane zmiany w ustawie o ruchu drogowym, które mają implementować…
stacje kontroli pojazdów
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier