magazyn-firma
2 min. czytania

Rejestracja w e-Toll przez kartę flotową

e-toll
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
19 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz mniej czasu pozostało przedsiębiorcom działającym w branży transportowej na pożegnanie ze starym systemem poboru opłat drogowych. 30 września viaToll zostanie wygaszony. Dowiedz się jak wygląda rejestracja w e-Toll przez kartę flotową.

Karty flotowe a e-Toll

Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu możliwości rejestracji w nowym system e-Toll poprzez operatorów kart flotowych. To wygodne rozwiązanie, które może sprawić, że proces przejścia z viaToll do e-Toll znaczeni przyspieszy. To ważne nie tylko w kontekście państwa i jego wpływów z tytuł korzystania z dróg, ale także samych kierowców i przedsiębiorców. Od 1 października, rozliczenie przejazdu za pośrednictwem systemu viaToll będzie po prostu niemożliwe.

Jakie karty flotowe działają z e-Toll

Resort finansów odpowiedzialny za wprowadzenie nowego systemu płatności za korzystanie z płatnych odcinków dróg krajowych oraz autostrad opublikował listę operatorów kart flotowych, którzy umożliwiają rejestrację w e-Toll.

Są to:

„Dostawcy karty flotowych zapewniają pełną rejestrację w systemie e-TOLL dla kont z odroczoną płatnością oraz kont przedpłaconych” – wyjaśnia ministerstwo.

Formalności związane z rejestracją

Może się zdarzyć, że operator karty flotowej poprosi nas o uzupełnienie potrzebnych danych, które są istotne z punktu widzenia procesu rejestracji. Mogą one dotyczyć zarówno naszej firmy, jak również pojazdów znajdujących się we flocie.

Czy urządzenia do opłat drogowych można odliczyć od podatku?

Niedawno w Magazynie Firma pisaliśmy o urządzeniach OBU i ZSL, których zakup można odliczyć od podatku. Przepisy, które wprowadzają taką możliwość, obowiązują od 29 czerwca 2021 roku. „Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie” – czytamy na stronach Krajowej Administracji Cyfrowej.

Dopuszczone urządzenia OBU i ZSL (stan na połowę sierpnia 2021)

Wydłuża się lista dostawców urządzeń OBU/ZSL dopuszczonych do systemu e-Toll. Obecnie to już 25 firm, które łącznie dysponują 80 typami urządzeń. Poniżej publikujemy linki do wykazów dostawców urządzeń z państwową autoryzacją:

URZĄDZENIA OBU

URZĄDZENIA ZSL

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier