magazyn-firma
3 min. czytania

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

restrukturyzacja
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
04 01 23
Z tego artykułu dowiesz się:

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja?

W 2022 r. 2379 firm poprosiło wierzycieli o restrukturyzację zadłużenia. Ta metoda skutecznie chroni przed bankructwami, które zanikają – informuje środowy "Puls Biznesu".

Tak ogromny wzrost postępowań restrukturyzacyjnych sprawił, że nie potwierdziły się czarne wizje ekspertów, którzy przewidywali ogromną liczbę upadłości.

"W ubiegłym roku sądy orzekły ich rekordowo mało – tylko 360. Z drugiej strony rekordowo dużo przedsiębiorstw uciekło w stronę restrukturyzacji swojego zadłużenia. Łącznie w tamtym roku w niewypłacalność wpadło 2739 firm, najwięcej w historii" – podaje "PB".

Przedsiębiorcy zamiast bankrutować, wybierają restrukturyzację.

Co to jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja to działania, które polegają na gruntownym przekształceniu firmy w celu poprawy płynności finansowej i rentowności firmy, a także stworzenia warunków do wzrostu jej wartości.

Są różne rodzaje restrukturyzacji: restrukturyzacja finansowa, której celem jest przede wszystkim redukcja bieżących kosztów, poszukiwanie dodatkowego finansowania albo renegocjowanie umów z kontrahentami. Restrukturyzacja majątkowa dotyczy głównie sprzedaży określonego majątku na rzecz innych podmiotów. Restrukturyzacja operacyjna to przede wszystkim zmiany w zakresie działań marketingowych i zarządczych. Restrukturyzacja własnościowa dotyczy zmian struktury własnościowej firmy, jej podziału czy fuzji,

Zasady restrukturyzacji

Zasady przeprowadzania formalnej restrukturyzacji precyzuje ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Żeby przeprowadzić restrukturyzację muszą być spełnione trzy warunki:

- utrata zdolności do regulowania zobowiązań,

- występowanie zaległości starszych niż 3 miesiące,

- kwota nieuregulowanych zobowiązań wyższa niż wysokość majątku spółki przez okres przekraczający 2 lata.

Restrukturyzację można przeprowadzić jedynie w firmie, która ma realną szansę uniknąć upadłości i uzyskać stabilizację

Restrukturyzację można przeprowadzić wobec dłużnika, którym jest przedsiębiorca (osoba fizyczna, prawna lub jednostki organizacyjnej), wobec spółki kapitałowej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Postępowanie restrukturyzacyjne zaczyna się od analizy sytuacji i jej przyczyn. Przygotowuje się diagnozę przyczyn trudnej sytuacji finansowej, a także tworzy strategię dla firmy wraz z określeniem stopnia ryzyka takiego działania. Nie bez znaczenia jest też przygotowanie działań restrukturyzacyjnych i kosztów ich przeprowadzenia wraz z harmonogramem działań. Plan powinien obejmować opis zdolności produkcyjnych firmy, sposoby finansowania firmy, plany zysków i strat na następne 5 lat.

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Jest to najszybsza i najmniej kosztowna forma postępowania restrukturyzacyjnego, pozwalająca na zachowanie zarządu dłużnika. W tym przypadku zawiera się bezpośrednią umowę  między dłużnikiem a wierzycielami. Sąd jedynie zatwierdza postępowanie. Postępowaniem zawiaduje doradca restrukturyzacyjny, który wspólnie z dłużnikiem opracowuje plan naprawczy.

Przyspieszone postępowanie układowe

Przygotowuje się w tym przypadku uproszczony spis wierzytelności. Doradca restrukturyzacyjny odpowiada za opracowanie planu układowego, przeprowadzenie głosowania wśród wierzycieli oraz podjęcie czynności mających na celu zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Wierzyciele nie mogą wnieść sprzeciwu do przygotowanego spisu. Po otwarciu postępowania dłużnik jest chroniony przed egzekucją.

Postępowanie układowe

Postępowanie układowe prowadzi nadzorca. W tym przypadku wierzyciele mogą zgłaszać sprzeciw w postępowaniu sądowym. To postępowanie restrukturyzacyjne jest mocno sformalizowane.

Postępowanie sanacyjne

Jest to najbardziej sformalizowany, czasochłonny i kosztowny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego. Ma zastosowanie głównie w przypadku firm, które znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej.

Po co robi się restrukturyzację?

Głównym celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości likwidacji przedsiębiorstwa. Sąd może nie zgodzić się na restrukturyzację jeśli wierzyciele zyskaliby mniej niż w normalnie prowadzonej egzekucji. Restrukturyzacja pozwala odzyskać wierzycielom znacznie większą kwotę niż ta, która możliwa jest do odzyskania w wyniku postępowania egzekucyjnego czy upadłościowego.

90,5% restrukturyzacji w 2022 było przeprowadzonych w ramach uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Aż 61 proc. wszystkich restrukturyzacji dotyczyło indywidualnych działalności gospodarczych. 17,4 proc. zainicjowały spółki z o.o.

"Puls Biznesu" informuje, że "co piąta firma (481) wszczynająca restrukturyzację swoich długów była z branży handlowej". "Na kolejnych miejscach plasują się rolnictwo (423 gospodarstwa), przetwórstwo przemysłowe (302 firmy), transport (241) i budownictwo (213)" –

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier