magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Gdyby zrobić ranking korzyści obecności w Unii w pierwszej piątce znalazłby się zapewne Roaming w UE. To możliwość wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych w innych krajach wspólnoty po niemal krajowych stawkach. Obecne przepisy wygasają jednak już w połowie 2022 r.

Roaming w UE – jak działa

Na początku XXI wieku ceny roamingu dla osób podróżujących po Unii Europejskiej sięgały kosmicznych stawek. Pojawiła się wówczas oddolna inicjatywa m.in. firm transportowych, oraz turystycznych obniżenia kosztów połączeń między operatorami w różnych krajach członkowskich. Idea „Roam like at home” (czyli tani roaming w UE) szybko zdobyła poparcie w Parlamencie Europejskim. Zdecydowano się na rozłożony na lata proces stopniowego schodzenia z cen w roamingu międzynarodowym w UE.

CZYTAJ TAKŻE: Martwy żółw na paczce papierosów, czyli nowe unijne oznaczenie

Co to jest Roam like at home?

Zasada „Roam Like At Home” (RLAH) nakazuje operatorom telekomunikacyjnym takie rozliczanie usług w roamingu, by były one zbieżne z cennikami krajowymi. Obecne rozstrzygnięcia w tym zakresie działają od 15 czerwca 2017 roku i oprócz połączeń głosowych czy SMS-ów obejmują także transmisję danych, czyli internet mobilny

Roaming w UE – przepisy tylko do połowy 2022 roku

Teraz Unia Europejska musi pilnie zająć się tematem roamingu. Obecne przepisy obowiązują do 30 czerwca 2022 roku. Kiedy je uchwalano, wydawała się to bardzo odległa perspektywa. Teraz po tej dacie nie ma niczego, co mogłoby utrzymać unijny bonus dla obywateli wspólnoty.

Prace nad nowym prawem rozpoczęły się wiosną 2021 roku. Już wtedy zapowiedziano, że RLAH ma sens jedynie wtedy, kiedy będzie zasadą obowiązującą przez dłuższy czas. Przyjęto, że nowe przepisy powinny obowiązywać dekadę.

Co z unijnym roamingiem?

Dobrze się stało, że akurat teraz przypada okres prezydencji Republiki Słowenii. Obywatele tego niewielkiego kraju, wciśniętego między Chorwację, Węgry, Austrię i Włochy, często wyjeżdżają do innych krajów UE, więc roaming jest jednym z najważniejszych dobrodziejstw. Jego brak byłby z pewnością dotkliwym ciosem dla portfeli. Słoweńska prezydencja porozumiała się właśnie z Parlamentem Europejskim. Zdecydowano, że nie ma na co czekać. Wiele wskazuje na to, że RLAH dość szybko zostanie wydłużony do 30 czerwca 2032 roku.

Kwestią otwartą jest ustalenie odpowiedniego poziomu cen hurtowych za usługi. Muszą być one tak ustalone, żeby lokalne firmy telekomunikacyjne nie zostały ponadmiarowo obciążone unijnym bonusem dla konsumentów. Wiele wskazuje na to, że pozostaną one na odpowiednio maksymalnym poziomie. „Wyłapanie” odpowiedniego pułapu cen dla operatorów ze wszystkich 27 państw UE jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier