magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Huta szkła Gloss z Ponieca w Wielkopolsce ogłasza bankructwo. Podwyżki gazu dobiły tę jedną z ostatnich krajowych hut szkła.

2 mln złotych więcej za gaz w styczniu niż wcześniej wystarczyło by huta szkła Gloss musiała ogłosić bankructwo. Jak pisze money.pl, huta odbiera gaz od PGNiG, które podniosło od tego roku znacząco ceny dla odbiorców firmowych. Podwyżki cen gazu okazały się tak dotkliwe, że firma zdecydowała się wstrzymać produkcję. Jak można się było spodziewać, to nie pomogło. Bankructwo Huty Szkła Gloss powoduje, że 80 pracowników straci pracę. Firma przez lata była dominującym pracodawcą.

Podwyżki cen gazu dla firm

Cena gazu to dominujący element kosztowy firmy. Firma miała do tej pory dwuletnią umowę z PGNiG z gwarantowanymi, korzystnymi cenami. Po tym jak kontrakt się skończył, firma nowej oferty nie dostała. Zamiast tego, jak podaje money.pl do firmy trafiły nowe cenniki. Wyższe o 790 proc. Efekt? 60% kosztów produkcji to gaz, co powoduje, że produkcja jest całkowicie nieopłacalna.

Prezes Huty przekonuje, że PGNiG stosuje giełdowe ceny gazu, choć jak wiadomo krajowy gaz nie jest przedmiotem obrotu na giełdzie.  Jednocześnie przekonuje, że walczy o utrzymanie płynności finansowej. Jeśli sytuacja się nie zmieni, firma zbankrutuje.

Ze względu na fakt, że firma znajduje się w mniejszym mieście, a bankructwo spowoduje ogromny problem ze znalezieniem pracy dla mieszkańców w innych firmach, specjaliści przekonują, że w takiej sytuacji pomoc państwa jest tu pożądana. Chodzi o to by wesprzeć firmę przez kilka miesięcy, do czasu ustabilizowania się kosztów gazu.

Ceny gazu w Polsce

Problem wysokich cen gazu dla przedsiębiorców może spowodować upadek wielu polskich firm. Zdaniem niektórych, państwo zamiast pomagać polskim przedsiębiorcom, drenuje ich kieszenie, zapewniając gigantyczne zyski PGNiG. Tylko w pierwszym kwartale tego roku PGNiG zanotowało przychody 9,35 mld zł w porównaniu z 1,79 mld zł rok wcześniej, natomiast wynik EBITDA firmy zwiększył się ponad sześciokrotnie – z 1,35 mld zł w pierwszym kwartale ubiegłego roku do 8,45 mld zł w tym roku.

Pomoc polskim firmom

Problem wysokich cen gazu zauważa też rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Zwrócił się do polskiego rządu, by do końca 2022 gaz był sprzedawany polskim firmom z rabatem w wysokości 35%. Niestety na prośbach się skończyło. PGNiG jako spółka handlowa musi stosować ceny rynkowe. Rząd mógłby zastosować pomoc w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej ale na to niestety potrzeba zgody Komisji Europejskiej.

PGNiG tłumaczy, że przedstawiło hucie Gloss najlepszą możliwą ofertę cen gazu w danym momencie.

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier