magazyn-firma

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział jasno – Rosyjska ropa i gaz nie popłyną do USA, tą samą drogą zdaje się kroczyć Londyn. Większość krajów Europy zdradza jednak swoją słabość – bez węglowodorów z Rosji możemy nie dać rady. Co ta nowa układanka oznacza dla firm?

Rosyjska ropa i gaz objęte sankcjami

To, co może z dnia na dzień zrobić Waszyngton i Londyn, nie jest w stanie wykonać np. Berlin. Nie dlatego, że nie chce. Dla wielu krajów UE rosyjska ropa i gaz nie ma alternatywy. Na dodatek Budapeszt zapowiada, że nie chce płacić za wojnę i nie poprze energetycznych sankcji na poziomie unijnym.

Europejskie kraje już zapowiadają, że będą robić wszystko, by jak najszybciej odciąć się od nośników energii ze wschodu. Taka układanka na węglowodorowej szachownicy oznacza jedno. Przetasowany zostanie układ sił, który krystalizował się przez lata. Ceny ropy i gazu będą jeszcze bardziej nieprzewidywalne. A skoro tak, właściciele firm już muszą wliczyć w swoje strategie dodatkowe ryzyko w postaci np. drogiego paliwa, czy gazu wykorzystywanego w produkcji. Dodajmy, że dzieje się to momencie, kiedy cena baryłki ropy dochodzi do 130 USD za baryłkę.

Najsilniejszy czynnik inflacyjny

Te perturbacje dotkną wszystkich. Każda firma ma przynajmniej jeden samochód. Trudno będzie skalkulować cenę transportu towarów, dojazdu do klienta, czy choćby podróży między domem a siedzibą. Niestabilne ceny ropy i gazu są jednym z najsilniejszych czynników, które wpływają na inflację. Co ważne, jest to czynnik totalnie zewnętrzny. W połączeniu z osłabiającym się złotym, kłopoty są murowane. Podwyżki stóp procentowych ratują nas w mocno ograniczonym zakresie.

Co zrobi Putin

Kiedy Waszyngton powiedział „A”, Moskwa może powiedzieć „B”. Jak wynika z doniesień prasowych, Putin już szykuje blokadę eksportu swoich surowców na zachód. Jakich konkretnie, tego jeszcze nikt nie wie.

Jeśli wpadnie na szalony pomysł zakręcenia kurka z ropą i gazem, będzie to przypominało dla niego misję samobójczą. Jeśli jednak czuje, że nie ma już nic do stracenia, zrobi to. To oznacza, że europejska gospodarka zostanie przyduszona brakiem dostępu do energii. Taki scenariusz może skutkować recesją w skali kontynentu, galopadą cen oraz spiralą nie inflacji, ale znacznie groźniejszej stagflacji.

CZYTAJ TAKŻE: Stopy procentowe w górę. Czy grozi nam stagflacja?

Do walki z Europą broń jest niepotrzebna

Putin, choć poturbowany słabo wyglądającą inwazją na Ukrainę oraz sankcjami, które zdemolowały gospodarkę Rosji, może sięgnąć po różne rozwiązania. Europa przyznając, że nie jest w stanie zamknąć się na gaz i ropę z Rosji, obnaża swój najsłabszy punkt, w który z dużym prawdopodobieństwem może uderzyć Moskwa. Z drugiej jednak strony, w obliczu sankcji nałożonych przez USA, oraz astronomicznych kosztów prowadzonej wojny, taka decyzja nosiłaby znamiona szaleństwa.

Niezależnie od wszystkiego, firmy (również polskie) zderzą się wkrótce z kolejnymi podwyżkami cen energii i jej nośników. Jak powszechnie wiadomo, węglowodory energetyczne potrafią eksplodować za sprawą niewielkiej iskry. Podobnie jest z ich cenami na światowym rynku.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier