magazyn-firma
2 min. czytania

Rozliczasz się ryczałtem? Ucieka czas na złożenie PIT-28

kalendarz
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
26 02 21

Każdemu przedsiębiorcy, który w 2020 r. wybrał ryczałt ewidencjonowany jako sposób rozliczenia z fiskusem zostało naprawdę niewiele czasu. Czas na złożenie PIT-28 mija w najbliższy poniedziałek 1 marca 2021 r.

Każdy, kto prowadzi własny biznes wie, że zobowiązania względem Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba opłacać w terminie. Dlatego tzw. ryczałtowcy, czyli osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego muszą się pospieszyć. Czasu na złożenie deklaracji podatkowej mają naprawdę mało. Tym bardziej, że 1 marca to termin ostateczny. Za jego przekroczenie grożą surowe kary.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Jak złożyć PIT-28

Zasady złożenia formularza PIT-28 różnią się od innych deklaracji. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli jest to twój pierwszy rok rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym.

PIT-28 możesz złożyć w formie tradycyjnej, czyli wypełniony i wydrukowany dokument dostarczasz do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego. Pamiętaj, by na kopii uzyskać potwierdzenie odbioru. Jeśli nie masz czasu na osobistą wizytę w urzędzie skorzystaj z pomocy Poczty Polskiej. Najlepiej dokument wysłać listem poleconym za potwierdzeniem nadania i odbioru. W razie jego zaginięcia masz dowód, że dopełniłeś wszystkich formalności.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?

Istnieje także możliwość przesłania deklaracji w formie elektronicznej lub z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT. Ale przy tej ostatniej opcji należy pamiętać, że w przeciwieństwie do innych PIT-ów, złożenie PIT-28 wymaga aktywności składającego. Dlatego musisz w rządowym systemie w razie konieczności uzupełnić dane i co najważniejsze zaakceptować wygenerowaną deklarację. Łatwo o tym zapomnieć, ponieważ inne formularze wysyłają się automatycznie wraz z upływem terminu.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy. Wady i zalety

Jaka kara, gdy czas na złożenie PIT-28 minie

Podatnikom, którzy nie złożą deklaracji podatkowych w terminie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Co w praktyce oznacza karę grzywny. Nie zmienia to faktu, że formularz będziesz musiał złożyć, najlepiej od razu z wyjaśnieniem co spowodowało opóźnienie. Przy odrobinie szczęścia dzięki czynnemu żalowi unikniesz kary.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier