magazyn-firma

Jak działa Sancus.pl, nowa platforma internetowa łącząca przedsiębiorców z osobami, które chcą im pożyczyć pieniądze?

Małe i średnie firmy potrzebujące środków na rozwój mogą je teraz pozyskać z nowego źródła. Wystartował Sancus.pl – platforma internetowa, łącząca przedsiębiorców z osobami, które mogą im pożyczyć pieniądze w zamian za określony zysk, przy czym odsetki wypłacane będą zazwyczaj już od pierwszego miesiąca trwania umowy.  Platforma działa w modelu crowdlendingu, zgodnie z nowymi regulacjami UE, które zaczęły obowiązywać na terenie wspólnoty od 1 listopada br.

Platforma Sancus.pl

Platforma Sancus.pl powstała, by umożliwić  MŚP rozwój dzięki pieniądzom pochodzącym nie z banków czy firm pożyczkowych, ale od ludzi, którzy wierzą w ich sukces. Na Sancus.pl rejestrować się już może każdy, kto chciałby pożyczyć pieniądze wybranej firmie, już od 100 zł, i odebrać je z zyskiem znacznie przewyższającym aktualne oprocentowanie na lokatach bankowych – minimum 4 proc. rocznie.

Spółka zaprasza do rejestracji również przedsiębiorców: małe, lokalne firmy, które wykorzystają pożyczone pieniądze do realizacji konkretnych planów biznesowych. Sancus.pl finalizuje właśnie kwalifikację pierwszych projektów, które będą zaprezentowane na platformie.

- Wszyscy mamy swoje ulubione miejsca, w których spędzamy czas i lokalne biznesy, którym kibicujemy. Dzięki crowdlendingowi na rozbudowie popularnej w mieście pizzerii czy kwiaciarni może zarobić nie tylko jej właściciel, ale też wszyscy, którzy pożyczą mu pieniądze na ten właśnie cel – mówi Michał Lewandowski, prezes zarządu Sancus Crowdfunding.

Crowdlending to jedna z form finansowania społecznościowego, obok popularnego w Polsce crowdfundingu. Jego mechanizm jest bardzo prosty: grupa osób udziela pożyczki na określony czas i kwotę innej osobie lub firmie, wykorzystując do tego platformę internetową. Przedsiębiorca spłaca im pożyczony kapitał powiększony o z góry ustalone oprocentowanie. Dla pożyczkodawców crowdlending jest więc prostym sposobem na uzyskanie atrakcyjnych w porównaniu z bankami zwrotów z ich oszczędności. Z kolei dla firm – alternatywną do banków i firm pożyczkowych formą pozyskania pieniędzy na rozwój.

Finansowanie MŚP

Jak podkreślają założyciele Sancus.pl, MŚP wyjątkowo trudno dziś uzyskać dostęp do finansowania na rozwój w bankach. Według danych Komisji Europejskiej w 2020 roku nawet co czwarte europejskie MŚP napotkało na utrudnienia przy ubieganiu się o kredyt w instytucjach finansowych.

Z kolei KRD i NFG podają, że w Polsce w ciągu ostatniego roku o kredyt w banku wnioskowała mniej niż połowa przedsiębiorstw MŚP, a co czwarta mikro firma dostała odmowę. To 10 razy więcej, niż w przypadku firm średnich. Jednocześnie prywatne oszczędności topnieją na nisko oprocentowanych kontach i lokatach bankowych, są zamrażane w nieruchomościach lub inwestowane na rynku kapitałowym, względnie w aktywa alternatywne, np. kryptowaluty, zamiast wspierać realną gospodarkę.

Model finansowania Sancus.pl

Model finansowania, który proponuje Sancus.pl działa z powodzeniem na Zachodzie i pomaga rosnąć tamtejszym firmom.  Wszystkie projekty prezentowane na platformie są starannie wybierane – to tylko działające firmy o udokumentowanej historii.

Są również weryfikowane pod kątem ich wiarygodności płatniczej (baza KRD) a rejestracja odbywa się z poszanowaniem procesów KYC – analogicznych do tych, które obowiązują banki.

Za tą częścią procesu, oraz realizacją rozliczeń dla Sancus.pl stoi Lemonway – platforma płatnicza wspierająca wszystkie rodzaje firm internetowych, w szczególności największe marketplace'y i operatorów serwisów crowdfundingowych, jako narzędzie umożliwiające obsługę złożoności przepływów płatniczych zgodnie z wymogami regulacyjnymi w Europie.

Co ważne, warunkiem publikacji projektu na platformie jest pozytywna ocena biznesplanu przedsiębiorcy, dokonywana przez zespół analityków Sancus.pl Nadają oni również poszczególnym projektom rating, który pozwala pożyczkodawcom oceniać poziom atrakcyjności inwestycji i ewentualne ryzyko. Pożyczkodawcy mogą zatem wybierać projekty, bazując na transparentnej informacji o przedsiębiorstwie, oferowanej stopie zwrotu i możliwości zabezpieczenia danej umowy pożyczki.

- Mechanizm naszej platformy można porównać do budżetu partycypacyjnego. Umożliwia ona inwestowanie w bezpośredni sposób w projekty, na których szczególnie nam zależy i których realizacja ma realny wpływ na nasze życie. Zyskujemy przy tym nie tylko pozytywną zmianę w otoczeniu, ale też zwrot z inwestycji w postaci wypłacanych co miesiąc odsetek – mówi Michał Lewandowski, prezes zarządu Sancus Crowdfunding.

Platforma Sancus.pl została powołana do życia przez przedsiębiorców. Współzałożycielami Sancus.pl są Adrian Heymans, doświadczony inwestor i menedżer, prezes zarządu ECC Real Estate oraz jego syn Bob Heymans, mający międzynarodowe doświadczenie w budowaniu marek z branży handlowo – rozrywkowej i nieruchomości. Prezesem zarządu Sancus Crowdfunding jest Michał Lewandowski, który współuczestniczył w tworzeniu kilku innowacyjnych biznesów z obszaru nowoczesnych technologii.

Jak podkreśla Bob Heymans, inspiracją do założenia platformy były obserwacje wyzwań z jakimi mierzą się drobni, lokalnie przedsiębiorcy, jak również doświadczenie rodziny Heymans z Holandii.

– W Europie jest dziś ponad 120 platform crowdlendingowych. W Holandii crowdlending to bardzo popularny sposób na pomnażanie oszczędności z jednej strony, a rozwijanie biznesu z drugiej. Mój wuj dzięki franczyzie i finansowaniu społecznościowego skutecznie rozwija od pięciu lat sieć restauracji – podkreśla współzałożyciel i członek zarządu Sancus Crowdfunding.  

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier