magazyn-firma
2 min. czytania

Ryczałt 2022 i Polski Ład. Czy ryczałt pozostanie?

ryczałt
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
04 11 21

Ryczałt jako firma rozliczania podatków staje się coraz popularniejszy. Polski Ład i zmiany podatkowe wprowadzone od 2022 spowodują, że nie będzie już tak jak wcześniej. Czy ryczałt pozostanie?

Podczas prac nad Polskim Ładem pojawiały się głosy, że sposób rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym nie będzie możliwe od 2022r. Sytuacja ostatnio się rozjaśniła. Co zmieni się w ryczałcie w 2022?

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Ład: Reforma podatkowa uderzy w liniowców

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy. Wady i zalety

Składka zdrowotna i ryczałt

Podstawowa zmiana zakłada zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej. Każdy przedsiębiorca, który rozlicza się ryczałtem lub będzie chciał zastosować tę metodę, zapłaci 9% składki zdrowotnej. Będzie ona jednak liczona od innej podstawy wymiaru.

Podstawa wymiaru do składki zdrowotnej:
• przychody roczne do 60 tys. zł - 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
• przychody roczne do 300 tys. zł - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
• przychody roczne powyżej 300 tys. zł. - 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Niestety, od 2022 rok nie będzie można odliczać składki zdrowotnej od podatku.

Stawki ryczałtu

Pełne stawki ryczałtu znajdziesz tutaj. Od stycznia będą one obniżone dla niektórych branż. I tak: lekarze, dentyści, stomatolodzy, pielęgniarki i położne – zapłacą 14 proc (zamiast 17 proc); informatycy, programiści oraz inne zawody branży IT – ryczałt wyniesie 12 proc. (zamiast 15proc), a każdy kto wykonuje usługi architektoniczne czy inżynieryjnie zapłaci 14 proc (zamiast 15-17%).

Polski Ład i ryczałt

Polski Ład likwiduje też zapis o tym, że zawody medyczne są wolnymi zawodami. W związku z tym każdy medyk zapłaci 14 proc. podatku

Ryczałt ewidencjonowany 2022 – co zostaje?

Polski Ład nie zmienia zasadniczo grupy podatników, którzy nie mogą rozliczać ryczałtem. I tak, wciąż na ryczałt nie mogą przejść ci, którzy rozliczają się kartą podatkową, prowadzą aptekę, handlują dewizami, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, a także wytwarzają wyroby opodatkowane akcyzą.

Limit przychodów – ryczałt

Nie zmienia się też limit przychodów dla ryczałtu. I tak, górna granica przychodu to 2 000 000 euro. Jeśli przedsiębiorca uzyska przychód wyższy, to nie może wybrać ryczałtu.

Kiedy przejść na ryczałt?

Każdy przedsiębiorca ma prawo zmienić sposób opodatkowania firmy. Jeśli przechodzi na ryczałt to musi to zrobić najpóźniej do 20. dnia miesiąca, który następujące po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier