magazyn-firma
2 min. czytania

Ryczałt 2022 i Polski Ład. Czy ryczałt pozostanie?

ryczałt
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
04 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Ryczałt jako firma rozliczania podatków staje się coraz popularniejszy. Polski Ład i zmiany podatkowe wprowadzone od 2022 spowodują, że nie będzie już tak jak wcześniej. Czy ryczałt pozostanie?

Podczas prac nad Polskim Ładem pojawiały się głosy, że sposób rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym nie będzie możliwe od 2022r. Sytuacja ostatnio się rozjaśniła. Co zmieni się w ryczałcie w 2022?

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Ład: Reforma podatkowa uderzy w liniowców

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy. Wady i zalety

Składka zdrowotna i ryczałt

Podstawowa zmiana zakłada zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej. Każdy przedsiębiorca, który rozlicza się ryczałtem lub będzie chciał zastosować tę metodę, zapłaci 9% składki zdrowotnej. Będzie ona jednak liczona od innej podstawy wymiaru.

Podstawa wymiaru do składki zdrowotnej:
• przychody roczne do 60 tys. zł - 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
• przychody roczne do 300 tys. zł - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
• przychody roczne powyżej 300 tys. zł. - 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Niestety, od 2022 rok nie będzie można odliczać składki zdrowotnej od podatku.

Stawki ryczałtu

Pełne stawki ryczałtu znajdziesz tutaj. Od stycznia będą one obniżone dla niektórych branż. I tak: lekarze, dentyści, stomatolodzy, pielęgniarki i położne – zapłacą 14 proc (zamiast 17 proc); informatycy, programiści oraz inne zawody branży IT – ryczałt wyniesie 12 proc. (zamiast 15proc), a każdy kto wykonuje usługi architektoniczne czy inżynieryjnie zapłaci 14 proc (zamiast 15-17%).

Polski Ład i ryczałt

Polski Ład likwiduje też zapis o tym, że zawody medyczne są wolnymi zawodami. W związku z tym każdy medyk zapłaci 14 proc. podatku

Ryczałt ewidencjonowany 2022 – co zostaje?

Polski Ład nie zmienia zasadniczo grupy podatników, którzy nie mogą rozliczać ryczałtem. I tak, wciąż na ryczałt nie mogą przejść ci, którzy rozliczają się kartą podatkową, prowadzą aptekę, handlują dewizami, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, a także wytwarzają wyroby opodatkowane akcyzą.

Limit przychodów – ryczałt

Nie zmienia się też limit przychodów dla ryczałtu. I tak, górna granica przychodu to 2 000 000 euro. Jeśli przedsiębiorca uzyska przychód wyższy, to nie może wybrać ryczałtu.

Kiedy przejść na ryczałt?

Każdy przedsiębiorca ma prawo zmienić sposób opodatkowania firmy. Jeśli przechodzi na ryczałt to musi to zrobić najpóźniej do 20. dnia miesiąca, który następujące po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier