magazyn-firma
3 min. czytania

Ryczałt podatkowy. Wady i zalety

koszt zatrudnienia pracownika
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
02 09 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych

Nie każdy jednak może go stosować i nie zawsze ryczałt podatkowy jest korzystny. Jakie są wady i zalety ryczałtu?

Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany do rozliczeń podatkowych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest rozwiązaniem dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, a także mają przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy i podobnych. Mogą z niego korzystać także osoby prowadzące spółkę cywilną osób fizycznych oraz spółki jawnej osób fizycznych.

Skorzystać z ryczałtu podatkowego mogą osoby, które dopiero zaczynają prowadzić swoją działalność gospodarczą, a także tacy, którzy ją kontynuują, pod warunkiem jednak, że przychody nie przekroczyły równowartości 250 000 euro rocznie.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?

Dlaczego warto wybrać ryczałt podatkowy? Zalety

Przy podjęciu decyzji na temat rozliczania się w formie ryczałtu, najważniejsza jest wysokość przychodów oraz ponoszone koszty. To najbardziej opłacalne, jeżeli ma się wysokie dochody i niskie koszty. Wówczas podatek płaci się od przychodów. Nie jest on pomniejszany o żadne koszty uzyskania przychodu, czyli zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. Stawki ryczałtu są również różne dla różnego rodzaju działalności: od 2 do 20%. Trzeba sprawdzić, jaka stawka obowiązuje przy danym rodzaju działalności.

Podstawowa zaleta ryczałtu to fakt, że stawka podatku może być niższa niż przy innych zasadach opodatkowana. Jeżeli działalność podlega podatkowi niższemu niż 17%, jest to więc korzystne. Dodatkową korzyścią jest także uproszczona księgowość. Nie trzeba prowadzić księgi przychodów i rozchodów, a tylko ewidencję przychodów. To w oparciu o nią płaci się podatek.

Wady ryczałtu podatkowego

Podstawową wadą ryczałtu podatkowego jest brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Więc nieopłacalne jest to w sytuacji, kiedy wiele inwestuje się w firmę. Nie można także wówczas rozliczać się wspólnie z małżonkiem, co często jest preferencyjne. Nie można również korzystać z zasad obowiązujących dla osób samotnie wychowujących dzieci. Osoby na ryczałcie podatkowym nie mogą wykorzystać ulgi prorodzinnej (chyba że z innego źródła uzyskują wystarczające dochody).

CZYTAJ TAKŻE: Narty w Zakopanem jako służbowy wyjazd. Dziura w przepisach

Od przychodu odliczyć można wyłącznie zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej albo odliczyć darowiznę na określone cele. Natomiast od podatku odliczyć można opłacone składki zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Kiedy ryczałt podatkowy się opłaca?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy ryczałt podatkowy się opłaca. Także sytuacja podatnika może się zmienić. Oczywiście można zmienić formę opodatkowania, jeżeli ryczałt w danej sytuacji przestanie być korzystny.

Przejście na ryczałt, jeżeli wcześniej rozliczano się na zasadach ogólnych lub według skali podatkowej, możliwe jest od nowego roku podatkowe. W tym celu składa się oświadczenie o wyborze innej dopuszczalnej formy. Z ryczałtu podatkowego na zasady ogólne można przejść w ciągu roku podatkowego jedynie w przypadku, jeżeli utraci się prawo do ryczałtu. Może się tak zdarzyć, jeżeli na przykład rozpocznie się sprzedaż przedmiotów, których nie można rozliczać, będąc na ryczałcie lub zmieni się profil działalności na taki, który nie pozwala na zastosowanie ryczałtu. Wówczas konieczne jest poinformowanie urzędu skarbowego o zmianie zasad rozliczenia.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier