Z tego artykułu dowiesz się:

Rynek kredytów mikrofirm w pierwszym kwartale 2022 r. poniżej pierwszego kwartału 2021 r. Przyszłość również nie zapowiada się optymistycznie.

Spowolnienie widać już nawet w branży finansowania mikroprzedsiębiorstw. Gdy kredytowanie osób prywatnych zwalniało, gospodarkę ratowały inwestycje przedsiębiorców. Jednak i w segmencie firm spada zainteresowanie finansowaniem zewnętrznym

Zadłużenie mikrofirm

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców w bankach wyniosło w marcu 2022 r. 76,4 mld zł. Oznacza to wzrost w relacji do marca 2021 r. o 4,4% - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Jednak zainteresowanie małych firm zaciąganiem kredytów osłabia się. W I kwartale mikroprzedsiębiorcy zaciągnęli o 6,7% mniej kredytów niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wartość kredytów udało się utrzymać na zbliżonym poziomie. Było to nieznacznie ponad 5 mld złotych.

Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka Biura Informacji Kredytowej osłabienie rynku kredytów dla małych firm jest spowodowane przede wszystkim inflacją.

- O tym, czy będą rosły potrzeby i zainteresowanie małego biznesu kredytami w kolejnych miesiącach 2022 r., zadecydują trzy czynniki. Pierwszy z nich, to warunki makroekonomiczne, czyli poziom inflacji, stóp procentowych i kursu walutowego. Drugi, to sytuacja wojenna w Ukrainie, która kształtuje nastroje społeczne oraz zwiększa ostrożnościowe podejście banków przy udzielaniu finansowania. Trzeci czynnik, to sytuacja pandemiczna w kraju – podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

CZYTAJ TAKŻE: BIK Przedsiębiorcy: Czy można usunąć wpis

Liczba udzielonych kredytów

Największy spadek liczby udzielonych kredytów zanotowano w handlu. To aż 11,6% procent mniej rok do roku. Wzrost cen materiałów budowlanych spowodował, że w branży budowlanej liczba nowych kredytów była mniejsza. Zwiększyła się jednak ich wartość aż o 7%

Kredyty dla mikrofirm

Jakość portfela kredytowego nie jest najlepsza. Choć w marcu 2022 roku była ona lepsza niż rok wcześniej, to w porównaniu do lutego tego roku znacząco się pogorszyła. Najgorzej spłacane są kredyty obrotowe. Nieznacznie poprawiła się spłacalność kredytów w rachunku bieżącym i kredytów inwestycyjnych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier