magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Rynek suplementów będzie bardziej uregulowany. Politycy chcą wprowadzić przepisy, które utrudnią sprzedaż tych produktów. To spore ograniczenie dla branży wartej miliardy.

Według szacunków firmy badawczej PMR, na które powołuje się „Rzeczpospolita” Polacy w całym zeszłym roku na suplementy wydali o ponad miliard złotych więcej niż jeszcze rok wcześniej. Na tak wysoki wynik wpływa nie tylko rosnąca inflacja, która zwiększa wartość wszystkich zakupów ale przede wszystkim ogromne zainteresowanie suplementami

"O potrzebie tych zakupów przypominają im zresztą nieustannie nadawane w radiu i telewizji reklamy. To właśnie reklamowa ofensywa producentów i dystrybutorów skłoniła Ministerstwo Zdrowia (przy współpracy głównego inspektora sanitarnego, GIS) do kolejnej próby urzędowego uregulowania, a w praktyce ograniczenia suplementowego eldorado" – informuje gazeta.

"Wzrost sprzedaży suplementów diety wiąże się głównie ze wzrostem emisji reklam telewizyjnych dotyczących tych produktów" – czytamy w cytowanym przez "Rz" uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która utemperuje aktywność promocyjną branży.

Reklama suplementów

Zgodnie z nowymi przepisami ma zmienić się przekaz reklamowy w przypadku suplementów. Będzie trzeba zawrzeć w nich stwierdzenie, że suplementy są środkami spożywczymi i nie leczą. Dodatkowo nie będzie można suplementów umieszczać bezpośrednio przy kasach w sklepach. Nie będzie można też specjalnie eksponować ich, np. w aptekach. W razie niezastosowania się do przepisów, firma łamiąca prawo zapłaci karę sięgającą nawet milion złotych.

"Ten projekt to wypełnianie obowiązku wobec konsumenta, który musi być świadomy, że suplementy są tylko jednym z elementów zbilansowanej diety, podczas gdy w reklamach przedstawia się je często jako panaceum na różne, niekiedy wymyślone dolegliwości – tłumaczy rzecznik GIS Szymon Cienki.

Według przedstawicieli branży suplementów, zmiany nie mają na celu poprawy bezpieczeństwa konsumentów ale przede wszystkich są próbą ograniczenia do nich dostępu.

To Cię zainteresuje

02 03 23

Kredyty dla mikrofirm. Prognozy bardziej optymistyczne

Kredyty dla mikrofirm odbiją. Katastrofalna sytuacja na rynku kredytów dla najmniejszych firm ma już wkrótce się zmienić. Z…
kredyty firmowe

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Grupa SECO/WARWICK podwaja zyski w 2022 roku

Dla światowej geopolityki i gospodarki rok 2022 był trudny. Mimo tego SECO/WARWICK, pierwszy wybór wśród producentów pieców do…
31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier