magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski rząd rozmawia z UE o obniżonej taryfie energetycznej dla małych i średnich firm. Podczas wtorkowej konferencji prasowej padły konkretne kwoty, na jakie mogliby liczyć przedsiębiorcy z MŚP oraz odbiorcy wrażliwi. Czy rząd zamrozi ceny prądu dla firm?

Rząd zamrozi ceny prądu dla firm?

Przy okazji zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, pojawiły się pytania, czy podobny mechanizm nie powinien zostać zastosowany wobec przedsiębiorstw. Szczególnie tych małych i średnich, które boleśnie odczuwają wzrost kosztów związanych z energią. Są firmy, które mówią wprost – dalszy wzrost cen energii spowoduje poważne problemy z płynnością, a także upadek wielu przedsiębiorstw. Czy rząd zamrozi ceny prądu dla firm? Wydaje się, że są już konkretne rozwiązania. Propozycja kwot jest już na rządowym stole.

Ile za MWh dla firm?

Na stole jest propozycja, by cena za MWh dla małych i średnich firm, a także odbiorców wrażliwych wyniosła 785 złotych – wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po wtorkowym (11.10) posiedzeniu rządu. Swoją propozycję przedstawił w czasie konferencji prasowej.

Z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda dodał, że pewnym ograniczeniem są przepisy unijne. O ile rząd chciałby zamrozić każdą megawatogodzinę zużytą przez firmy, przepisy UE mówią o limicie 90 procent wykorzystanej energii. Teraz wiele zależy od Komisji Europejskiej, czy zdecyduje się utrzymać ten warunek.

Co z podpisanymi kontraktami na wyższe stawki?

Zamrożenie cen w tyn wariancie ma dotyczyć już podpisanych umów między firmami a dostawcami energii elektrycznej – informuje szef resortu rozwoju. Ministerstwo ma świadomości, że są firmy, które takie kontrakty już zawarły. W wielu przypadkach mówimy jednak o wysokich cenach w takich umowach. Przyjęcie odpowiednich regulacji spowoduje, że od 1 stycznia 2023 r. ceny dla firm będą z automatu ograniczone do poziomu wyznaczonego przez państwo. To oznacza, że także w takich wypadkach firmy nie zapłacą ponad ten poziom, wynika z wyjaśnień ministra Budy.

Ile za MWh po przekroczeniu limitu?

Rząd wraca także do tematu zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych. Wiadomo, że ministrowie pochylili się nad problemem tych rodzin, które przekroczą ustalone limity. Przypomnijmy, wynoszą one od 2 do 3 MWh. Rada Ministrów proponuje, by gospodarstwo, które przekroczy ustawową granicę, za dodatkowy MWh zapłaci nie więcej niż 699 złotych – poinformował Morawiecki.

 

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier