magazyn-firma

W życie weszło właśnie rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 4 sierpnia 2022 r., na mocy którego, państwo przewiduje pieniądze dla firm, które ucierpiały z powodu agresji Rosji na Ukrainę. W pomocowej puli znalazło się 45 mln złotych. Wsparcie będzie przekazywane do końca roku.

Skąd pieniądze dla firm?

Rozwój zdarzeń w światowej geopolityce, a w szczególności w naszym bliskim sąsiedztwie, jeszcze rok temu wydawał się scenariuszem political fiction. Niestety, sprawdziły się czarne prognozy. Od 24 lutego 2022 r. trwa dramat Ukrainy doświadczonej rosyjskim atakiem. Sytuacja ta przełożyła się także na wiele polskich firm. Zarówno tych mikro i małych, jak i średnich, a także dużych przedsiębiorstw. Jak informują strony rządowe, zabezpieczono już pieniądze dla firm, które odczuły konsekwencje wojny.

Wsparcie udzielone zostanie ze środków, które pozostają „w dyspozycji marszałków województw, którzy wyrazili chęć skorzystania z programu pomocowego. Źródłem finansowania będą środki regionalnych programów operacyjnych (RPO) województw podkarpackiego, podlaskiego świętokrzyskiego. Mowa zarówno o pieniądzach z perspektywy finansowej 2014-2020, jak i 2007-2013” - informuje rząd.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego ceny żywności wzrosną? To bomba inflacyjna!

Jaka pomoc dla firm?

Wsparcie, o którym mówimy, będzie dostępne w formie pożyczek. Mowa zarówno o mikro, małych, średnich, jak i dużych firmach. Pożyczki te będzie można otrzymać maksymalnie na sześć lat. Wysokość wsparcia pożyczkodawcy ustalą w formie indywidualnych konsultacji w zainteresowanymi podmiotami. Wsparcie będzie przekazywane maksymalnie do końca bieżącego roku. Rozporządzenie wyznacza datę graniczną na 31 grudnia 2022 r.

Jak starać się o wsparcie?

W komunikacie na rządowych stronach napisano, by w celu dodatkowych informacji kontaktować się bezpośrednio z zaangażowanymi we wsparcie władzami samorządowymi województw, tj. urzędami marszałkowskimi. Celem wsparcia jest przeciwdziałanie szkodom oraz zachowanie ciągłości działalności gospodarczej w przypadku problemów, jakie powstały w związku z wojną za naszą wschodnią granicą.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier