Z tego artykułu dowiesz się:

Jak nie pogubić się w sankcjach? - pytają słusznie przedsiębiorcy, dla których przedzieranie się przez międzynarodowe dokumenty może być czasochłonnym i karkołomnym zadaniem. Z myślą o nich postał przewodnik, który pozwala lepiej zrozumieć i stosować sankcję na Rosję i Białoruś.

Sankcje na Rosję i Białoruś – co jest na liście?

Konfederacja Lewiatan przygotowała z myślą o polskich przedsiębiorcach przetłumaczone na nasz język dokumenty, których zadaniem jest szczegółowy wgląd na gospodarczy oraz handlowy wymiar konfliktu, którego efektem są sankcje na Rosję i Białoruś.

Przydatna może okazać się lista pytań i odpowiedzi, które dotyczą przewozu towarów do Rosji oraz Białorusi. Autorzy opracowania zestawili także dotychczasowe sankcję Unii Europejskiej oraz innych krajów, jakie zastosowano wobec Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. Dla pełnego obrazu wyszczególniono także kontrsankcje, które wdrożyła Moskwa.

Lista rosyjskich kontrsankcji

Dla przedsiębiorców szczególnie ważne mogą być kontrsankcje. Pamiętajmy, że niedługo po gospodarczej reakcji zachodu, Rosja ogłosiła „listę krajów nieprzyjaznych”. Ponadto mocno ograniczyła możliwości tamtejszych przedsiębiorców i obywateli. Mowa o ograniczonym dostępie do obcych walut. To z kolei przekłada się na niemal zerowe szanse na wycofanie swojego kapitału z Federacji Rosyjskiej.

Najczęstsze problemy z sankcjami dla europejskich firm

W przewodniku, do którego link znajduje się pod tym tekstem, zamieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców. Skatalogował je i opracował BusinessEurope. Szczególnie cenne jest zestawienie sankcji UE i innych państw szeroko rozumianego Zachodu, zastosowanych względem Moskwy i Mińska.

W przewodniku znajdziemy podsumowanie skoordynowanych działań państw zachodnich oraz oficjalne stanowiska rządów Kluczowa jest szczegółowa lista pakietów sankcji, na które wobec Rosji zdecydowała się dotąd Unia Europejska.

Uzupełnieniem opracowania są także obowiązki i zakazy nałożone na rezydentów rosyjskich. Wymieniono także zezwolenia i wyjątki od sankcji, jakie wprowadzono dla niektórych rosyjskich podmiotów.

Trzy osobne zestawienia można pobrać ze strony: https://lewiatan.org/sankcje-ue-nalozone-na-rosje-i-bialorus-przewodnik/

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier