magazyn-firma
2 min. czytania

Scrum Master – jego zadania i rola w zespole

scrum master
Autor
redakcja
Opublikowano
28 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Scrum master to stanowisko, które bardzo często spotyka się z niezrozumieniem. Budzi sporo kontrowersji i wiele osób po prostu nie wie, jakie obowiązki i możliwości ma pracownik na tym stanowisku, ani jakie umiejętności są dokładnie potrzebne, aby móc to stanowisko objąć. Jakie zadania ma scrum master i dlaczego jego rola w zespole jest aż tak istotna?

Wsparcie zespołu na każdym etapie projektu

Zdarza się, że osoby nie zaznajomione dokładnie z metodykami zwinnymi mylnie uznają scrum mastera za osobę, której obowiązki i zadania są tożsame z tymi, które w innych firmach ma project manager. Nie jest to jednak prawdą. Rolą osoby na tym stanowisku jest przede wszystkim identyfikacja problemów, które mogą utrudniać pracę zespołu i ich systematyczna eliminacja. Scrum master nie zarządza członkami grupy projektowej – zgodnie z założeniami tego podejścia, dążą oni do samoregulacji, czyli uczenia się i samodzielnego wdrażania niezbędnych procesów w celu poprawy efektywności.

Poza eliminowaniem problemów osoba na tym stanowisku ma za zadanie pomagać poszczególnym pracownikom zrozumieć podejście scrum: jego istotę i najważniejsze założenia. Wśród jego obowiązków znajduje się także wsparcie product ownera w celu jak najlepszego i najbardziej efektywnego rozwoju projektu. Stanowisko to w dużej mierze opiera się na wsparciu zespołu, do którego należy i dbanie o to, aby zniwelować wpływ czynników otoczenia i nieprzewidzianych problemów na pracę na konkretnym produktem.

Szybka reakcja na zmieniające się potrzeby

Kariera w IT niesie za sobą wiele możliwości. Stanowisko scrum mastera jest jedną z nich i obecnie cieszy się dużą popularnością w branży. Osoba pełniąca tę funkcję ma na swoich barkach dużą odpowiedzialność – musi rozumieć potrzeby zespołu i starać się jak najszybciej wykrywać potencjalne zagrożenia. Liczy się tutaj szybka reakcja oraz odpowiednia komunikacja z pozostałymi członkami teamu.

Chcąc związać swoją zawodową przyszłość z tym kierunkiem, należy mieć na uwadze, że jest to bardzo wymagające stanowisko.  Jest to jednak idealny wybór dla osób komunikatywnych, otwartych na naukę i uważnych oraz dynamicznych w działaniach. Ważna jest także umiejętność dawania feedbacku oraz wyciągania wniosków z wprowadzanych zmiany, a także chęć stałego poszukiwania ulepszeń. Scrum master nie powinien spoczywać na laurach, tylko ciągle rozwijać i wykorzystywać nowe możliwości, które poprawią komfort pracy zespołu i tym samym wpłyną na jeszcze lepsze efekty działań.

To Cię zainteresuje

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Padł PUESC i e-Zamówienia. Dwa ważne systemy dla przedsiębiorców nie działają

Cyfryzacja ma wiele plusów. Jednak kiedy pojawia się awaria, robi się stresująco. Tak było w poniedziałek (7.11) kiedy…
Padł PUESC

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier