magazyn-firma
2 min. czytania

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie jednak niższa?

Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
06 09 21

W zaledwie kilka dni od prezentacji Polskiego Ładu, na jego twórców wylała się fala krytyki. Faktycznie, najważniejsze zapisy związane z odliczaniem składki zdrowotnej, były bardzo niekorzystne dla przedsiębiorców. Na szczęście wiele wskazuje na to, że rząd wreszcie zmienił swoje plany.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie: jak miało być?

W obecnym porządku prawnym przedsiębiorca odlicza składkę zdrowotną. Polski Ład radykalnie zrywał z tą tradycją. Pierwotnie miała ona wynosić 9%, w wyniku czego niemal wszystkie działalności poniosłyby spore straty finansowe. Straciliby zarówno ci, którzy zarabiają około trzech tysięcy netto (w ich przypadku strata oscylowałaby około 300 złotych), jak i ci nieco zamożniejsi przedsiębiorcy. W przypadku firm, które generują przychód wyższy niż 7-8 tysięcy netto, strata byłaby już bardzo duża, bo przekraczałaby tysiąc złotych.

Nie powinno więc dziwić, że przedsiębiorcy, ale i liczni eksperci z dziedziny ekonomii postulowali do rządu, by ten zmienił nieprzychylne przepisy, bo zdaniem wielu osób były one wręcz krzywdzące dla osób prowadzących działalności gospodarcze.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Polsce działa około 3,8 miliona firm, które łącznie generują około 70-80% polskiego PKB. Tak duży "skok na kasę" mógłby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i spowodować zniknięcie wielu rodzinnych firm lub ich przeniesienie za granicę, gdzie mają o wiele lepsze warunki podatkowe, na przykład do Czech czy na Słowację.

Polski Ład: zmiany w składce zdrowotnej będą mniej odczuwalne?

Gabinet rządzący zdecydował się na zmianę swoich planów. Przynajmniej do takich informacji dotarł Dziennik Gazeta Prawna. Serwis informuje, że w 2022 roku przedsiębiorcy będą mogli cieszyć się składką wynoszącą zaledwie 3%. To spora zmiana względem pierwotnej propozycji. Wciąż nie będzie można odliczyć tej kwoty, jednak strata dla firm będzie o wiele łatwiejsza do zaakceptowania. Przedsiębiorca, który zarabia około 7 tysięcy netto, straci 200 złotych, a nie tysiąc.

Niestety, ale z takich korzyści firmy nie nacieszą się długo. Już w 2023 roku składka ma zostać podniesiona do 4,9%. W tym scenariuszu nasza firma reprezentatywna, która generuje siedem tysięcy złotych zysku (netto), straci już około 400 złotych.

Dość ciekawie rysuje się sytuacja osób, które będą rozliczać się przez ryczałt. W ich sytuacji rząd postawił na trzy progi:

  • 300 złotych (dla osób, które generują przychód do 60 tys. PLN),
  • 500 złotych (dla osób, które generują przychód między 60 a 300 tys. PLN),
  • 900 złotych (dla osób z przychodem do 2 mln euro).

Polski Ład wprowadzi nowy podatek dla dużych firm?

Jest dość prawdopodobne, że postulat ZPP (Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) dotyczący nałożenia nowego podatku na największe działalności gospodarcze znajdzie poparcie w rządzie. W tej chwili nie wiadomo jednak, jakie będą progi podatkowe, jakich firm będzie on dotyczył oraz kiedy wejdzie w życie.

źródło: opracowanie własne na podstawie Dziennika Gazety Prawnej

 

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier