magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Składka zdrowotna za grudzień - kiedy ją opłacić? Jeśli chcesz zaoszczędzić i odliczyć część składki od zaliczki na podatek dochodowy, zapłać ją jeszcze w grudniu tego roku! Jeśli zrobisz to po Nowym Roku, taka możliwość przepadnie. Wszystko za sprawą przepisów Polskiego Ładu.

Składka zdrowotna za grudzień. Czy mogę ją odliczyć?

Składka zdrowotna za grudzień w tym roku rodzi wyjątkowo dużo pytań. Oczywiście, zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorca, który opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne tylko za siebie, musi to zrobić najpóźniej 10-tego dnia następnego miesiąca. Czyli teoretycznie, w myśl obecnego prawa mamy na to czas do 10 stycznia 2022 roku. Trzeba jednak wiedzieć, że od 2022 roku, maksymalny termin opłacania składek zostanie przesunięty o 10 dni, czyli „nie później niż do 20. dnia następnego miesiąca”.

Na razie jednak zapomnijmy o tych terminach. "Polski Ład”, od 1 stycznia 2022 roku uchyla przepis, dzięki któremu składkę na ubezpieczenie zdrowotne możemy odliczyć. To oznacza, że w przypadku grudniowej składki, musimy się pospieszyć i sięgnąć do kieszeni nieco wcześniej. Warto to zrobić jeszcze w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Składka zdrowotna 2022

Czy mogę opłacić wcześniej składkę zdrowotną?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna i również w formie pytania: a kto nam zabroni? Nie ma prawnej przeszkody, by pospieszyć się z uregulowaniem zobowiązań względem ZUS. Składkę za grudzień możemy opłacić jeszcze w grudniu 2021 roku. Nawet w sylwestra, tuż przed otwarciem butelki z szampanem. Jeśli tak zrobimy, to możemy odliczyć składkę zdrowotną w wysokości 7,75% podstawy wymiaru od podatku dochodowego za 2021 rok.

Składka zdrowotna za grudzień opłacona w styczniu

Jeśli składka zdrowotna za grudzień opłacona zostanie w styczniu 2022 roku, bezdyskusyjnie stracimy możliwość odliczenia części tej składki od podatku. Fiskusa nie obchodzi bowiem, że jest ona płacona za grudzień 2021. W styczniu 2022 roku będą obowiązywały zupełnie nowe przepisy, a możliwość odliczania części składki zdrowotnej przejdzie do przeszłości. Warto zatem przynajmniej ten jeden raz się pospieszyć i nie czekać na ostatnią chwilę. Nagrodą będzie ostatnia, jak na razie możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od zaliczki na podatek dochodowy.

 

 

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier