magazyn-firma

Składka zdrowotna za grudzień - kiedy ją opłacić? Jeśli chcesz zaoszczędzić i odliczyć część składki od zaliczki na podatek dochodowy, zapłać ją jeszcze w grudniu tego roku! Jeśli zrobisz to po Nowym Roku, taka możliwość przepadnie. Wszystko za sprawą przepisów Polskiego Ładu.

Składka zdrowotna za grudzień. Czy mogę ją odliczyć?

Składka zdrowotna za grudzień w tym roku rodzi wyjątkowo dużo pytań. Oczywiście, zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorca, który opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne tylko za siebie, musi to zrobić najpóźniej 10-tego dnia następnego miesiąca. Czyli teoretycznie, w myśl obecnego prawa mamy na to czas do 10 stycznia 2022 roku. Trzeba jednak wiedzieć, że od 2022 roku, maksymalny termin opłacania składek zostanie przesunięty o 10 dni, czyli „nie później niż do 20. dnia następnego miesiąca”.

Na razie jednak zapomnijmy o tych terminach. "Polski Ład”, od 1 stycznia 2022 roku uchyla przepis, dzięki któremu składkę na ubezpieczenie zdrowotne możemy odliczyć. To oznacza, że w przypadku grudniowej składki, musimy się pospieszyć i sięgnąć do kieszeni nieco wcześniej. Warto to zrobić jeszcze w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Składka zdrowotna 2022

Czy mogę opłacić wcześniej składkę zdrowotną?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna i również w formie pytania: a kto nam zabroni? Nie ma prawnej przeszkody, by pospieszyć się z uregulowaniem zobowiązań względem ZUS. Składkę za grudzień możemy opłacić jeszcze w grudniu 2021 roku. Nawet w sylwestra, tuż przed otwarciem butelki z szampanem. Jeśli tak zrobimy, to możemy odliczyć składkę zdrowotną w wysokości 7,75% podstawy wymiaru od podatku dochodowego za 2021 rok.

Składka zdrowotna za grudzień opłacona w styczniu

Jeśli składka zdrowotna za grudzień opłacona zostanie w styczniu 2022 roku, bezdyskusyjnie stracimy możliwość odliczenia części tej składki od podatku. Fiskusa nie obchodzi bowiem, że jest ona płacona za grudzień 2021. W styczniu 2022 roku będą obowiązywały zupełnie nowe przepisy, a możliwość odliczania części składki zdrowotnej przejdzie do przeszłości. Warto zatem przynajmniej ten jeden raz się pospieszyć i nie czekać na ostatnią chwilę. Nagrodą będzie ostatnia, jak na razie możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od zaliczki na podatek dochodowy.

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier