magazyn-firma
2 min. czytania

Składka ZUS po terminie. Co z ubezpieczeniem chorobowym?

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 10 21

Składka ZUS po terminie? Co z ubezpieczeniem chorobowym? Jak się okazuje, chwila nieuwagi lub zwykłe zapominalstwo może mieć poważne skutki. Ale mamy też dobre informacje.

Składka ZUS po terminie a świadczenia

Istotna zmiana związana z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, którym objęci są np. przedsiębiorcy, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Składka ZUS po terminie nie spowoduje, że ustanie samo ubezpieczenie. „Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również, gdy opłacą składki po terminie. Nie będą już musieli składać do ZUS wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Co roku ZUS otrzymywał ponad 150 tys. takich wniosków” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS 2022

Składka ZUS po terminie i zaległości

Nowe prawo, które wejdzie w życie wraz z Nowym Rokiem, umożliwi także nabycie prawa do zasiłku przez osoby, które będą niezdolne do pracy w okresie, za który będą miały zaległości w składkach, jeśli te, będą wyższe niż 1 procent minimalnego wynagrodzenia. A zatem w 2022 roku będzie to 30,10 zł. Takie osoby mogą liczyć na nabycie prawa do zasiłku jednak po spłacie zadłużenia. 

Jeśli nie uregulują go w ciągu pół roku od dnia powstawania prawa do świadczenia, to wówczas wspomniane prawo ulegnie przedawnieniu. „Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia” – precyzuje ZUS. 

Zasiłek za czas hospitalizacji

Co do zasady, w obecnym stanie prawnym, zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu to 70% podstawy wymiaru zasiłku. Od 2022 roku będzie to nieco więcej, bo 80%. 

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku

Kolejna zmiana, jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r., dotyczy ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli między okresami pobierania zasiłków, niezależnie od ich rodzaju, nie było przerwy dłużej niż miesiąc kalendarzowy, nie będzie potrzeby ustalania jej na nowo. W obecnym stanie prawnym podstawę wymiaru zasiłku oblicza się ponownie jeśli przerwa w pobieraniu zasiłków przekracza 3 miesiące.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier