magazyn-firma
2 min. czytania

Składki ZUS obowiązkowe nawet przy zawieszonej działalności

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nowy pomysł rządu z pewnością nie spodoba się przedsiębiorcom. W tej chwili zawieszenie działalności to szansa na przeczekanie biznesowych kryzysów bez konieczności opłacania comiesięcznych zobowiązań. Ale już niedługo. Składki ZUS obowiązkowe od rejestracji do zamknięcia firmy – wynika z projektu.

Jeśli myślałeś, że przeciągająca się pandemia i wszystkie wynikające z niej firmowe problemy to koniec złych wiadomości, to musimy cię zmartwić. Rząd pracuje nad pomysłem, który unicestwi ostatni wentyl bezpieczeństwa, jaki pozostał przedsiębiorcom. Składki ZUS obowiązkowe będą nawet w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą

W tej chwili z zawieszenia działalności może skorzystać przedsiębiorca wpisany do CEIDG, a także osoby działające w ramach spółki: z o.o., jawnej, partnerskiej i komandytowej. By to zrobić należy zgłosić chęć czasowego zaprzestania wykonywania działalności do odpowiedniego rejestru: Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej lub w przypadku wymienionych spółek Krajowego Rejestru Sądowego. Przez cały czas trwania zawieszenia firma nie działa i nie może przynosić zysków. Ale w zamian nie trzeba płacić podatków i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Wznowienie działalności gospodarczej. To musisz wiedzieć

W przypadku spółek zawieszenie może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.  Przedsiębiorca wpisany do CEIDG poza minimalnym okresem 30 dni nie ma ograniczeń czasowych.

Jest to więc okres, w którym przedsiębiorca może spokojnie przeanalizować swoją sytuację. A także ułożyć plan na przyszłość. Jeśli dojdzie do wniosku, że warto jeszcze raz spróbować w świecie biznesu, wróci do prowadzenia działalności bez dodatkowej biurokracji. Wystarczy, że złoży wniosek o odwieszenie. Gdyby postanowił zakończyć przygodę z własną firmą zamknie działalność. Zawieszenie dawało czas, niestety istnieje duża szansa, że to się wkrótce zmieni.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Składki ZUS obowiązkowe także w czasie zawieszenia

Omawianą zmianę wpisano do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wynika z niej, że wspólnicy spółek: z o.o., jawnej, komandytowej i partnerskiej będą musieli opłacać składki do ZUS bez względu na ewentualne zawieszenie. Dlaczego? Ponieważ obowiązek opłacania składek będzie funkcjonował od chwili rejestracji podmiotu do momentu jego wykreślenia z KRS. Na ten moment w projekcie nie przewidziano osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier