magazyn-firma

Branża alkoholowa ma powód do zadowolenia. W całym ubiegłym roku padł rekord wydatków na alkohol. Polacy kupili trunki z procentami o wartości prawie 45 mld złotych.

Prawie 45 mld złotych wydali w zeszłym roku Polacy na alkohol. Dla właścicieli sklepów monopolowych to rok prosperity. Obroty sklepów z alkoholem były wyższe o 10 proc. Dane, które podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują, że biznes alkoholowy ma powody do radości. Kwota wydana na alkohol jest tak duża, że można by za nią zbudować 20 stadionów. To też równowartość całej dotacji w ramach inwestycji Unii Europejskiej w ramach tzw. kapitału ludzkiego na lata 2007-2013.

Wydatki na alkohol

Obroty sklepów z alkoholem dzięki temu były wyższe o 10 proc. niż rok wcześniej. Tak duży przyrost przytrafił się w 2014 rok (10 proc.) i w 2015 (9,6 proc.). Jak więc widać, wzrost obrotów sklepów alkoholowych jest skorelowany ze wzrostem ceny alkoholu. W 2014 roku podniesiono wzrosła akcyza na alkohol o 15 proc. Tym razem najbardziej prawdopodobną przyczyną podwyżek jest inflacja i wzrost kosztów działalności.

Sprzedaż piwa

Średnia cena litra piwa w styczniu 2021 wynosiła 5,81 zł, a w grudniu 2021 6 zł. Wódka zdrożała z 20 zł za 0,5 litra w styczniu, do 22-23 zł pod koniec roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Na rynku zostaną trzy sieci monopolowe. Cała prawda o biznesie alkoholowym - wywiad

Jednak wyższe obroty sklepów z alkoholem mają swoją przyczynę również w tym, że Polacy coraz częściej kupują droższe trunki z wyższej półki.

Co kupują klienci sklepów alkoholowych?

Dane PARPA wskazują, że w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z niewielkim wzrostem konsumpcji. W przeliczeniu na 100 proc. alkoholu średnie spożycie na mieszkańca wyniosło 9,7 l wobec 9,62 l w 2020 r.

To zasługa wyrobów spirytusowych, których wypiliśmy w ubiegłym roku 3,8 l na osobę (najwięcej od 1994 r.) oraz wina i miodów pitnych - 0,8 l, najwięcej od 2010 r.

Z kolei spadła po raz kolejny sprzedaż piwa - według ekspertów w dużym stopniu przez pandemię i odwoływane w związku z nią imprezy masowe oraz zamykane lokale gastronomiczne.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Black Friday 2022 a inflacja. To może być dobry pomysł na biznes

Black Friday 2022 i inflacja. To połączenie może podkręcić wyniki sprzedaży. W czasie gdy ceny rosną w zawrotnym…
Black Friday 2022
08 11 22

Całodobowa recepcja - wyzwania, wady i rozwiązania

Według badania z 2013 roku [1] - gość hotelowy czekający w kolejce dłużej niż 5 minut, może odczuwać…
całodobowa recepcja

Gdzie opłaca się założyć sklep stacjonarny w 2023 roku? Twarde dane. (MAPA)

Szersza statystyka w połączeniu z geografią pozwala nam na określenie miejsc, w których biznes prowadzony stacjonarnie jest ekonomicznie…
sklep stacjonarny w 2023 roku

Pieniądze dla firm. Trwa nabór w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Pieniądze dla firm – tym razem jako nagroda w konkursie. PARP informuje o rozpoczęciu jubileuszowej, 25. odsłony konkursu…
Pomysł na biznes
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier