magazyn-firma

Połowa Polaków chce by sklepy były otwarte w niedzielę

50% Polaków deklaruje, że chce złagodzenia zakazu handlu w niedzielę – wynika z badania pracowni ARC Rynek i Opinia. Choć z drugiej strony spora część z nas już się zdążyła przyzwyczaić do zamkniętych sklepów tego dnia. Jakie sklepy najchętniej odwiedzilibyśmy w niedzielę?

Ile niedziel handlowych w miesiącu?

Respondenci badani przez ARC Rynek i Opinia wskazali, że najlepszym i kompromisowym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Takiego zdania była ¼ badanych. Najwięcej zwolenników otwartych sklepów tego dnia znajdziemy w grupie najmłodszych konsumentów w wieku 18-24 lata (72%).

Widzimy też, że wraz z wiekiem maleje odsetek osób skłonnych do zakupów siódmego dnia tygodnia. Najbardziej pogodzoną z zakazem grupą, są osoby między 45. a 65. rokiem życia. Tylko 45% z nich chce powrotu handlu w niedzielę w większym stopniu, niż jest to obecnie.

CZYTAJ TAKŻE: Przegląd firm mikrofaktoringowych. Jak najlepiej poprawić płynność finansową w małej firmie?

Sklepy otwarte w niedzielę - stosunek Polaków

Otwarte w niedziele osiedlowe sklepy, Żabki, czy niektóre Biedronki sprawiły, że nie odczuwamy szczególnie obowiązującego zakazu. W razie nagłej potrzeby znajdziemy miejsce, w którym można kupić makaron, papierosy, czy artykuły higieniczne.

Co ciekawe, aż 48% z nas twierdzi, że nie odczuwa szczególnie braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę. Innego zdania jest 40% respondentów. 12% z nas wg ARC nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.

Konsumenci rozumieją, że zakaz handlu w niedzielę to gwarancja dla pracowników sklepów choćby jednego stałego dnia wolnego. Z drugiej strony dostrzegają też negatywne strony – zamknięte w niedzielę sklepy to ograniczenie możliwości dodatkowej pracy zarobkowej np. dla studentów. Dlatego po analizie wyników widać, że Polacy oczekują w tym zakresie mądrego kompromisu, który zadowoliłby zarówno konsumentów jak i pracowników oraz właścicieli sklepów” – mówi o wynikach badań dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Bonus pracowników – strata pracodawców

Przeglądając szczegółowe zagadnienia poruszone w badaniu, zauważamy bardzo zróżnicowane opinie o zakazie handlu w niedziele. Choć 40% konsumentów uważa, że to ukłon w stronę pracowników, którzy chcą np. spędzić ten dzień z rodziną, aż co czwarty badany uważa, że restrykcje spowodowały upadek wielu biznesów działających w handlu. 28% Polaków dostrzega w zakazie źródło problemów finansowych dla przedsiębiorców prowadzących sklepy.

Jakich sklepów otwartych w niedzielę najbardziej nam brakuje?

Zdecydowana większość badanych, bo aż 39% wskazuje na sklepy spożywcze. Na kolejnej pozycji, jednak z dużo niższym odsetkiem wskazań, pojawiły się punkty handlowe z odzieżą i obuwiem (18%). Trzecim wyborem są sklepy kosmetyczne oraz z elektroniką (po 9% wskazań).

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier