magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Połowa Polaków chce by sklepy były otwarte w niedzielę

50% Polaków deklaruje, że chce złagodzenia zakazu handlu w niedzielę – wynika z badania pracowni ARC Rynek i Opinia. Choć z drugiej strony spora część z nas już się zdążyła przyzwyczaić do zamkniętych sklepów tego dnia. Jakie sklepy najchętniej odwiedzilibyśmy w niedzielę?

Ile niedziel handlowych w miesiącu?

Respondenci badani przez ARC Rynek i Opinia wskazali, że najlepszym i kompromisowym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Takiego zdania była ¼ badanych. Najwięcej zwolenników otwartych sklepów tego dnia znajdziemy w grupie najmłodszych konsumentów w wieku 18-24 lata (72%).

Widzimy też, że wraz z wiekiem maleje odsetek osób skłonnych do zakupów siódmego dnia tygodnia. Najbardziej pogodzoną z zakazem grupą, są osoby między 45. a 65. rokiem życia. Tylko 45% z nich chce powrotu handlu w niedzielę w większym stopniu, niż jest to obecnie.

CZYTAJ TAKŻE: Przegląd firm mikrofaktoringowych. Jak najlepiej poprawić płynność finansową w małej firmie?

Sklepy otwarte w niedzielę - stosunek Polaków

Otwarte w niedziele osiedlowe sklepy, Żabki, czy niektóre Biedronki sprawiły, że nie odczuwamy szczególnie obowiązującego zakazu. W razie nagłej potrzeby znajdziemy miejsce, w którym można kupić makaron, papierosy, czy artykuły higieniczne.

Co ciekawe, aż 48% z nas twierdzi, że nie odczuwa szczególnie braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę. Innego zdania jest 40% respondentów. 12% z nas wg ARC nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.

Konsumenci rozumieją, że zakaz handlu w niedzielę to gwarancja dla pracowników sklepów choćby jednego stałego dnia wolnego. Z drugiej strony dostrzegają też negatywne strony – zamknięte w niedzielę sklepy to ograniczenie możliwości dodatkowej pracy zarobkowej np. dla studentów. Dlatego po analizie wyników widać, że Polacy oczekują w tym zakresie mądrego kompromisu, który zadowoliłby zarówno konsumentów jak i pracowników oraz właścicieli sklepów” – mówi o wynikach badań dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Bonus pracowników – strata pracodawców

Przeglądając szczegółowe zagadnienia poruszone w badaniu, zauważamy bardzo zróżnicowane opinie o zakazie handlu w niedziele. Choć 40% konsumentów uważa, że to ukłon w stronę pracowników, którzy chcą np. spędzić ten dzień z rodziną, aż co czwarty badany uważa, że restrykcje spowodowały upadek wielu biznesów działających w handlu. 28% Polaków dostrzega w zakazie źródło problemów finansowych dla przedsiębiorców prowadzących sklepy.

Jakich sklepów otwartych w niedzielę najbardziej nam brakuje?

Zdecydowana większość badanych, bo aż 39% wskazuje na sklepy spożywcze. Na kolejnej pozycji, jednak z dużo niższym odsetkiem wskazań, pojawiły się punkty handlowe z odzieżą i obuwiem (18%). Trzecim wyborem są sklepy kosmetyczne oraz z elektroniką (po 9% wskazań).

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier