magazyn-firma
2 min. czytania

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 09 22

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od 2023 roku wejdzie w życie trzecia odsłona ułatwień w zakresie podatku od towarów i usług. Co o zmianach sądzą przedsiębiorcy?

SLIM VAT 3 – co nowego?

Przedsiębiorcy zwracają szczególną uwagę na jeden z punktów, który znalazł się w ramach SLIM VAT 3. Od 2023 roku nie będzie bowiem wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Postulat ten zgłaszali m.in. przez eksperci Konfederacji Lewiatan. W ich ocenie to jedna z najważniejszych zmian zapisanych w noweli ustawy o VAT.

Łatwiejsze rozliczanie podatku VAT

Ekspertka Konfederacji Lewiatan Anna Słomińska-Wernik zwraca uwagę, że propozycje zmian, jakie znalazły się w trzecim pakiecie SLIM VAT, faktycznie ułatwią, a także uproszczą rozliczanie podatku od towarów i usług.

W jej ocenie to odpowiedź resortu finansów na zgłaszane wcześniej przez przedsiębiorców postulaty. „Częściowo regulują wprost zasady, które wynikały dotychczas wyłącznie z linii interpretacyjnej i orzeczniczej. Zapewniają również pełniejszą zgodność krajowych regulacji z prawem UE. Dodatkowo realizują wyrok Trybunału Sprawiedliwości, w którym uznał on, że przepisy prawa unijnego stoją na przeszkodzie w stosowaniu obowiązujących w Polsce rozwiązań w zakresie 20% sankcji” powiedziała Anna Słomińska-Wernik z Lewiatana.

CZYTAJ TAKŻE: SLIM VAT 3 nadchodzi. Co planuje Ministerstwo Finansów?

VAT a handel wewnątrzwspólnotowy

Wielu podatników, od dłuższego czasu liczyło na rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Teraz takie rozwiązanie staje się faktem.

Co to oznacza w praktyce? Podatek naliczony i należy w odniesieniu do WNT będzie można rozliczać w tym samym okresie. To rozwiązanie spowoduje neutralność wspomnianych transakcji. Jednocześnie zniesiony zostanie obowiązujący obecnie obowiązek dochowania trzymiesięcznego terminu na otrzymanie faktury VAT. Nie jest to autorski pomysł naszego kraju. Wynika bowiem z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie oznaczonej sygnaturą C-895/19.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier