magazyn-firma
2 min. czytania

SLIM VAT 3 – jakie zmiany przyniesie?

SLIM VAT
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
02 02 22

Ministerstwo Finansów szykuje się do trzeciej odsłony pakietu uproszeń w VAT. Według zapowiedzi dzięki SLIM VAT 3 zrealizowane będą postulaty, zgłaszane przez przedsiębiorców. Prostsze fakturowanie, mniej formalności i poprawa płynności firm to niektóre z nich.

SLIM VAT 3 – jakie plany?

Ministerstwo Finansów już dawno zapowiedziało, że proces ułatwień pod brandem SLIM VAT nie zakończy się na drugiej edycji. Będzie SLIM VAT 3. Uproszczone faktury na paragonach, wspólne kursy walut dla celów VAT, a także honorowanie każdego biletu kolejowego, to niektóre ze zmian, które udało się dotąd wdrożyć. Teraz czas kolejną odsłonę, której kształt wyznaczyły wg MF propozycje samych firm.

SLIM VAT 3 w praktyce

SLIM VAT 3 usunie szereg przestarzałych i w ocenie resortu niepotrzebnych obecnie obowiązków, jakie przed laty spoczęły na barkach przedsiębiorców. MF mówi o siedmiu obszarach. Pierwszy to poprawa płynności finansowej firm. Drugi to mniej formalności VAT w obrocie międzynarodowym. Na te zmiany liczy wiele firm, szczególnie importujących towary, a także usługi. Trzeci obszar brzmi obiecująco – szerszy zakres zwolnień z VAT.

MF zakłada też mniej korekt i „przyjazne rozliczanie” podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy mają odczuć prostsze fakturowanie i zniesienie części obowiązków w tym zakresie. Resort finansów daje także obietnice obniżenia sankcji VAT oraz konsolidacji wiążących informacji. Ich realizacja musi się jednak wiązać choćby z prostszym i przejrzystym dostępem do wiedzy podatkowej.

Uproszczenia VAT to unijny trend

Jedną z propozycji, jaka ma wejść w skład SLIM VAT 3 ujawnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF proponuje rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu unijnego nabycia towaru. W tej chwili takie rozwiązanie jest stosowane w 11 państwach UE np. w Austrii, Niemczech oraz Portugalii. Rozwiązanie to poprawia komfort prowadzenia działalności, a także pozwala na niemałe oszczędności czasu.

Faktury zaliczkowe a SLIM VAT

Innym pomysłem jest zaniechanie obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych, w sytuacji, w której podatnik otrzyma całość lub część zapłaty z tytułu zaliczki w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Ponadto „podatnicy będą mieli wybór, czy dokumentować otrzymane zaliczki fakturami, czy ograniczyć się do wystawienia jednej faktury rozliczeniowej obejmującej oprócz daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury) również datę otrzymania zapłaty zaliczki (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury)” – wyjaśnia resort finansów.

Prekonsultacje SLIM VAT 3

W związku z przedstawionymi planami Ministerstwo Finansów rusza z prekonsultacjami projektu nowego prawa. W pierwszej fazie mają być one otwarte dla wszystkich. Swoje opinie oraz uwagi można zgłosić do 14.02.2022 na adres mailowy  sekretariat.pt@mf.gov.pl . Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej resortu finansów.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier