Wszystkie nowości, jakie niesie ze sobą SLIM VAT 3, znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych aktów prawnych. SLIM VAT 3 – jak wskazuje jego numeracja, jest już trzecim podejściem do ułatwień vatowskich. Jeśli znacie np. uproszczoną fakturę lub odliczaliście nawet krótką podróż pociągiem na podstawie biletu – to znaczy, że poprzednie wersje „odchudzonego VATUu” nie są Wam obce.
Obecnie projekt zmian w prawie trafił do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Ten etap zakończy się jeszcze w tym miesiącu. Dokładnie, nastąpi to 26 sierpnia 2022 r. Wtedy o SLIM VAT 3 zapewne napiszemy więcej. Dzisiaj napiszemy, co o projekcie wiadomo już dzisiaj.
CZYTAJ TAKŻE: CO TO JEST SLIM VAT 2?
Projekt, o którym mowa przewiduje zmiany m.in. w zakresie poprawy płynności finansowej firm (za chwilę napiszemy o tym więcej), a także zmniejszenia formalności w przypadku podatku VAT w obrocie międzynarodowym. Ministerstwo Finansów zapewnia szerszy zakres zwolnień z podatku towarów i usług Obiecuje też wprowadzenie przyjaznego rozliczania podatku.
Samo fakturowanie ma wiązać się z mniejszą liczbą obowiązków. Obniżone zostaną także sankcje VAT. Resort planuje także konsolidację, a także ujednolicenie wiążących informacji.
Na to pytanie chcielibyśmy odpowiedzieć twierdząco. Póki co, musimy zdać się na relację samego Ministerstwa Finansów, które obiecuje m.in. „wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących”, a także „rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne”. Trzeba przyznać, że na te zmiany liczyło wielu przedsiębiorców. Duże nadzieje można wiązać z ułatwieniami w tzw. pakiecie VAT e-commerce, w którym można się czasem poważnie pogubić. Fiskus zapowiada także liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego. W praktyce, pod tym hasłem kryje się obietnica zwrotu VAT w ciągu… 15 dni!
Jak informuje ministerstwo „SLIM VAT 3 to także realna poprawa płynności finansowej firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czyli split paymentu. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane dodatkowo na zapłatę kolejnych rodzajów podatków i opłat”. Fakt, że nie pozostaną one „zabetonowane" jedynie dla płatności podatku lub zobowiązań względem ZUS-u może ucieszyć wielu przedsiębiorców.