magazyn-firma
2 min. czytania

SLIM VAT 3 nadchodzi. Co planuje Ministerstwo Finansów?

SLIM VAT 3
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 08 22
Z tego artykułu dowiesz się:

SLIM VAT 3, czyli trzecia odsłona ułatwień związanych z podatkiem od towarów i usług nadchodzi. Ministerstwo Finansów już przygotowało projekt ustawy w tej sprawie. Teraz znajduje się on w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych. Co w sobie zawiera? Sprawdziliśmy.

SLIM VAT 3

Wszystkie nowości, jakie niesie ze sobą SLIM VAT 3, znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych aktów prawnych. SLIM VAT 3 – jak wskazuje jego numeracja, jest już trzecim podejściem do ułatwień vatowskich. Jeśli znacie np. uproszczoną fakturę lub odliczaliście nawet krótką podróż pociągiem na podstawie biletu – to znaczy, że poprzednie wersje „odchudzonego VATUu” nie są Wam obce.

Obecnie projekt zmian w prawie trafił do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Ten etap zakończy się jeszcze w tym miesiącu. Dokładnie, nastąpi to 26 sierpnia 2022 r. Wtedy o SLIM VAT 3 zapewne napiszemy więcej. Dzisiaj napiszemy, co o projekcie wiadomo już dzisiaj.

CZYTAJ TAKŻE: CO TO JEST SLIM VAT 2?

Jakie ułatwienia w podatku VAT?

Projekt, o którym mowa przewiduje zmiany m.in. w zakresie poprawy płynności finansowej firm (za chwilę napiszemy o tym więcej), a także zmniejszenia formalności w przypadku podatku VAT w obrocie międzynarodowym. Ministerstwo Finansów zapewnia szerszy zakres zwolnień z podatku towarów i usług Obiecuje też wprowadzenie przyjaznego rozliczania podatku.

Samo fakturowanie ma wiązać się z mniejszą liczbą obowiązków. Obniżone zostaną także sankcje VAT. Resort planuje także konsolidację, a także ujednolicenie wiążących informacji.

Czy będzie łatwiej VAT-owcom?

Na to pytanie chcielibyśmy odpowiedzieć twierdząco. Póki co, musimy zdać się na relację samego Ministerstwa Finansów, które obiecuje m.in. „wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących”, a także „rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne”. Trzeba przyznać, że na te zmiany liczyło wielu przedsiębiorców. Duże nadzieje można wiązać z ułatwieniami w tzw. pakiecie VAT e-commerce, w którym można się czasem poważnie pogubić. Fiskus zapowiada także liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego. W praktyce, pod tym hasłem kryje się obietnica zwrotu VAT w ciągu… 15 dni!

Jak ułatwienia VAT poprawią płynność finansową firm?

Jak informuje ministerstwo „SLIM VAT 3 to także realna poprawa płynności finansowej firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czyli split paymentu. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane dodatkowo na zapłatę kolejnych rodzajów podatków i opłat”. Fakt, że nie pozostaną one „zabetonowane" jedynie dla płatności podatku lub zobowiązań względem ZUS-u może ucieszyć wielu przedsiębiorców.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier