magazyn-firma
2 min. czytania

SLIM VAT 3 nadchodzi. Co planuje Ministerstwo Finansów?

SLIM VAT 3
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 08 22

SLIM VAT 3, czyli trzecia odsłona ułatwień związanych z podatkiem od towarów i usług nadchodzi. Ministerstwo Finansów już przygotowało projekt ustawy w tej sprawie. Teraz znajduje się on w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych. Co w sobie zawiera? Sprawdziliśmy.

SLIM VAT 3

Wszystkie nowości, jakie niesie ze sobą SLIM VAT 3, znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych aktów prawnych. SLIM VAT 3 – jak wskazuje jego numeracja, jest już trzecim podejściem do ułatwień vatowskich. Jeśli znacie np. uproszczoną fakturę lub odliczaliście nawet krótką podróż pociągiem na podstawie biletu – to znaczy, że poprzednie wersje „odchudzonego VATUu” nie są Wam obce.

Obecnie projekt zmian w prawie trafił do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Ten etap zakończy się jeszcze w tym miesiącu. Dokładnie, nastąpi to 26 sierpnia 2022 r. Wtedy o SLIM VAT 3 zapewne napiszemy więcej. Dzisiaj napiszemy, co o projekcie wiadomo już dzisiaj.

CZYTAJ TAKŻE: CO TO JEST SLIM VAT 2?

Jakie ułatwienia w podatku VAT?

Projekt, o którym mowa przewiduje zmiany m.in. w zakresie poprawy płynności finansowej firm (za chwilę napiszemy o tym więcej), a także zmniejszenia formalności w przypadku podatku VAT w obrocie międzynarodowym. Ministerstwo Finansów zapewnia szerszy zakres zwolnień z podatku towarów i usług Obiecuje też wprowadzenie przyjaznego rozliczania podatku.

Samo fakturowanie ma wiązać się z mniejszą liczbą obowiązków. Obniżone zostaną także sankcje VAT. Resort planuje także konsolidację, a także ujednolicenie wiążących informacji.

Czy będzie łatwiej VAT-owcom?

Na to pytanie chcielibyśmy odpowiedzieć twierdząco. Póki co, musimy zdać się na relację samego Ministerstwa Finansów, które obiecuje m.in. „wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących”, a także „rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne”. Trzeba przyznać, że na te zmiany liczyło wielu przedsiębiorców. Duże nadzieje można wiązać z ułatwieniami w tzw. pakiecie VAT e-commerce, w którym można się czasem poważnie pogubić. Fiskus zapowiada także liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego. W praktyce, pod tym hasłem kryje się obietnica zwrotu VAT w ciągu… 15 dni!

Jak ułatwienia VAT poprawią płynność finansową firm?

Jak informuje ministerstwo „SLIM VAT 3 to także realna poprawa płynności finansowej firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czyli split paymentu. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane dodatkowo na zapłatę kolejnych rodzajów podatków i opłat”. Fakt, że nie pozostaną one „zabetonowane" jedynie dla płatności podatku lub zobowiązań względem ZUS-u może ucieszyć wielu przedsiębiorców.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier