magazyn-firma
3 min. czytania

Slim VAT w sektorze MŚP

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów uproszczenia skierowane są do małych i średnich przedsiębiorców. Dowiedz się na czym polega Slim VAT i jakie korzyści może przynieść dla twojej firmy.

Proste i nowoczesne rozliczanie podatków brzmi jak bajka. Chyba nie ma w Polsce przedsiębiorcy, który choć raz w biznesowej karierze nie pogubił się w gąszczu podatkowych przepisów. Slim VAT ma duże szanse, by zmienić tę sytuację.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Co kryje się pod nazwą Slim VAT

Nazwa Slim VAT może kojarzyć się z odchudzaniem. W końcu użyte w nazwie słówko slim w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza szczupły. Jest to jednak skrót od: simple, local and modern. Chociaż trzeba przyznać, że wprowadzone nim zmiany z pewnością przyczyniły się do uszczuplenia podatkowych obowiązków płatników. Slim VAT to przygotowane przez ustawodawcę rozwiązania, które mają ułatwić przedsiębiorcom dokonywanie rozliczeń. Przy ich tworzeniu wzięto pod uwagę postulaty osób prowadzących własne biznesy. To ważne, bo daje nadzieję, na rzeczywistą przydatność Slim VAT. Dzięki niemu od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać między innymi z: ułatwień dla eksporterów, prostszego dokonywania korekt faktur, spójnych kursów walut. Podniesiona została także górna granica określająca prezenty małej wartości.

CZYTAJ TAKŻE: Biała lista podatników VAT – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Ułatwienia w korygowaniu faktur

Dzięki Slim VAT następuje całkowite odejście od konieczności uzyskania od nabywcy potwierdzenia odebrania korekty faktury. To bardzo duże ograniczenie biurokracji oraz skrócenie czasu całej procedury.

Rozliczenie korekt będzie uzależnione od rodzaju faktury: in-minus czy in-plus. Przedsiębiorca, który wystawił fakturę obniży podstawę opodatkowania oraz VAT należnego od razu, w czasie gdy wystawi korektę. Jedynym dokumentem jaki będzie musiał posiadać będzie potwierdzenie, że wspólnie z kontrahentem, będącym odbiorcą faktury uzgodnili wszystkie kwestie. Porozumienie w tym temacie jest bardzo ważne, ponieważ podmiot, który widnieje na fakturze w tym samym czasie wykona korektę podatku naliczonego. W przypadku faktur in-plus jednoznacznie wskazano jak rozliczać faktury korygujące, które zwiększają podstawę opodatkowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jak handlować z Wielką Brytanią po Brexicie? [kompleksowy poradnik]

Dłuższy termin na wywóz towarów

Ze zmian cieszą się w szczególności przedsiębiorcy zajmujący się eksportem. Aby skorzystać z możliwości 0% stawki od zaliczki w eksporcie, wywóz towarów musiał nastąpić w ciągu 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiło przekazanie pieniędzy. Slim VAT wydłużył ten termin aż o 4 miesiące. To bardzo duże udogodnienie, szczególnie dla podmiotów realizujących dostawy długoterminowe.

Ujednolicenie kursu walut

Do decyzji podatnika pozostawiona została kwestia sposobu przeliczania kursu walut zarówno względem przychodu w podatku dochodowym, jak i VAT. Zamiast tracenia czasu na dokonywanie różnorodnych rozliczeń, przedsiębiorca będzie mógł wszystko wyliczyć stosują jedną stawkę.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Pozostałe korzyści wynikające z Slim VAT

Poza najważniejszymi wymienionymi wyżej Slim VAT wprowadza także mniejsze, ale przydatne udogodnienia. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą będą mogły odliczyć VAT jeśli nabywają usługi noclegowe z zamiarem ich odsprzedania. Ponadto wydłużony został termin na odliczenie VAT dla podatników rozliczających się w ujęciu miesięcznym. Teraz fakturę można zaksięgować w ciągu 4 miesięcy. W tym czasie nie trzeba nanosić korekt. Zmiana dotyczy tylko tych podatników, którzy rozliczają się miesięcznie. Dodatkowo zwiększono kwotę określającą prezent małej wartości. Do końca 2020 roku było to 10 zł, od stycznia 2021 roku kwota wzrosła do 20 zł.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier