magazyn-firma

Inteligentne zegarki coraz częściej pojawiają się na nadgarstkach przedsiębiorców. Niezły design, zaawansowane funkcje, moda to tylko niektóre aspekty, które sprawiają, że chętniej wydajemy tysiąc lub dwa tysiące na praktyczny gadżet. Czy smartwatch w kosztach firmowych to uzasadniony wydatek?

Smartwatch w kosztach firmowych. Jak uzasadnić?

Jak się okazuje, uzasadnienie faktu, dlaczego smartwatch w kosztach firmowych się znalazł, nie jest szczególnie trudne. W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka istotnych interpretacji, które pomagają w uzasadnieniu takiego wydatku.

Rodzaj smartwatcha a przeznaczenie

Smartwatche można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to urządzenia autonomiczne współpracujące niezależnie od telefonu z siecią komórkową. Zawierają wbudowany modułu LTE, przez co mogą działać jak telefon przypisany do naszego numeru. Nawet wtedy jeśli smartfona zostawimy w domu, biurze czy samochodzie. Takie urządzenie nie musi łączyć się z telefonem, by odbierać połączenia, maile, wiadomości. Co do zasady, są droższe o około 400-500 złotych od modeli, które takiego „autonomicznego” modułu nie mają.

Drugą grupą są smartwatche, które swoje funkcje komunikacyjne oferują tylko wtedy, kiedy w pobliżu znajduje się telefon. Wówczas łączą się z nim np. poprzez połączenie bluetooth. To oznacza, że „stacją bazową” dla takiego urządzenia jest smartfon. Jeśli znajdą się od niego w odległości np. większej niż 10 metrów, połączenie zostanie zerwane.

CZYTAJ TAKŻE: Czy mogę odliczyć VAT od motoroweru lub motocykla w firmie?

Jaki smartwatch w kosztach firmowych?

Tutaj mamy niespodziankę. Niezależnie od tego, jaki smartwatch w kosztach firmowych się znajdzie, fiskus z dużym prawdopodobieństwem nie zakwestionuje nam takiego zakupu firmowego. Chodzi przecież o zapewnienie łączności ze światem na przykład w trakcie spotkań, prezentacji, prac terenowych itd.

Pozwala również na szybką reakcję na przychodzące maile, co może stanowić sporą przewagę konkurencyjną. W naszej opinii dużo łatwiejsze jest takie uzasadnienie w przypadku autonomicznych smartwatchy z modułem LTE, jednak nie ma tutaj zasady! Również zegarek współpracujący na stałe z telefonem ułatwia życie. Nie tylko w czasie wspomnianej prezentacji, ale np. w zakładzie produkcyjnym, gdzie hałas generowanych przez urządzenia może sprawić, że nie usłyszymy sygnału połączenia przychodzącego. Urządzenie wibrujące na nadgarstku rozwiązuje ten problem. Dodajmy, że takie podejście już spotkało się z przychylnością w interpretacjach podatkowych fiskusa.

Smartwatch wyłącznie do użytku służbowego?

Takie podejście generuje oczywiście konieczność… zdejmowania urządzenia po godzinach pracy i odkładania go do stacji ładującej. Ale czy przypadkiem nie jest tak, że prowadząc małą firmę, często zostajemy do dyspozycji naszych klientów również po godzinach i odbieramy połączenia i maile także w mocno niestandardowych porach?

W przypadku JDG ciężko naprawdę określić moment, w którym przedsiębiorca kończy pracę i przechodzi w „tryb życia prywatnego”. Dobrze wiemy, że nie ma czegoś takiego. To wszystko razem wzięte powoduje, że smartwatch bez problemu może stanowić koszt uzyskania przychodu!

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier